Szczepienia przeciw COVID-19: Najwięcej zaszczepionych wśród seniorów, gonią ich młodsze roczniki

2021-05-14 14:35
Szczepienia: Najwięcej zaszczepionych wśród seniorów, gonią ich młodsze roczniki
Autor: MK

​Szczepienia masowe przyspieszają. Są pierwsze statystyki i trendy dla grup wiekowych. Najwięcej zaszczepionych to na razie seniorzy, którzy byli pierwsi w kolejności. Gonią ich następne roczniki.

W jednym z największych punktów szczepień w regionie, przy szpitalu tymczasowym w Lublinie, dominującą grupą są seniorzy 75+. - Otrzymali oni 21 tys. dawek. Kolejne grupy wiekowe otrzymały ich mniej, co oczywiście jest związane z przebiegiem procesu wyszczepiania kolejnych roczników - mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

Osoby w wieku 60+ otrzymały ok. 4600 dawek szczepionki, grupa 50+ 2200 dawek, 40+ 3 tys. dawek, natomiast osoby przed 40 rokiem życia łącznie otrzymały 2900 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Placówka podała do tej pory szczepienia 34 tys. pacjentów. 12 tys. dostało dwie dawki. Dziennie punkt szczepi 560 osób. Mimo różnic w liczbach, zainteresowanie szczepieniami jest na podobnym poziomie we wszystkich grupach wiekowych.

- Od czasu uwolnienia szczepień dla pozostałych grup wiekowych, już coraz młodszych, wyraźnie widzimy, że liczby zaszczepionych z poszczególnych grup są bardzo podobne - dodaje Guzowska.

W skali kraju, najwięcej - bo prawie 3 miliony osób - zaszczepiło się w grupie 75+. Najmniej w grupie 18-30 lat. To prawie 825 tys. pacjentów. Trend wyszczepialności jest jednak podobny we wszystkich grupach wiekowych.

Warto zaznaczyć, że chętniej szczepią się kobiety, mieszkańcy dużych i średnich miast. Najwięcej osób zaszczepiło się do tej pory w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najmniej w świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Województwo lubelskie znajduje się pod tym względem na miejscu ósmym.

Raport z anteny 14.05, godz.10
Źródło: Szczepienia przeciw COVID-19: Najwięcej zaszczepionych wśród seniorów, gonią ich młodsze roczniki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE