Szczebrzeszyn: Suszarnia stanęła w płomieniach. Pożar gaszono 7 godzin

2020-11-19 10:19 WS
Brody Małe
Autor: straz pożarna

W miejscowości Brody Małe gminie Szczebrzeszyn doszło do pożaru suszarni zboża. Straty oszacowano na 300 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Szczebrzeszyn stwierdzono, że na terenie przedsiębiorstwa prowadzącego skup zbóż, częściowym pożarem objęty był obiekt stalowej suszarni do zboża. Działania gaśnicze w pierwszej fazie polegały na podaniu jednego prądu wody z działka usytuowanego na podnośniku. Z uwagi na występowanie w pobliżu 20 silosów zbożowych i możliwość wystąpienia dużego zapotrzebowania na wodę, do działań zostały skierowane kolejne zastępy z JRG Zamość oraz OSP. Działania gaśnicze w kolejnej fazie działań polegały na podaniu kolejnego prąd wody z drabiny mechanicznej do wnętrza suszarni w celu ugaszenia palącej się kukurydzy. Następnie w porozumieniu z kierownictwem zakładu i przy jego wsparciu w trzech etapach opróżniano suszarnię z około 90 ton kukurydzy, którą przelano wodą. W działaniach trwających ponad 7 godziny wzięło udział 6 zastępów PSP z JRG Szczebrzeszyn i Zamość oraz OSP: Niedzieliska, Wielącza, Brody Małe, Brody Duże. - informuje rzecznik prasowy PSP Zamość- Andrzej Szozda.

Pożar wybuchł prawdopodobnie z powodu  zapalenia się kukurydzy podczas procesu  suszenia.  Straty oszacowano  na  300 tys. zł.