zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

Pięć aut pożarniczych oficjalnie przekazano do służby

2023-03-21 8:25

To trzy samochody ratowniczo- gaśnicze i dwa pojazdy typu bus. Cztery są nowe i jeden- używany. Auta trafiły w sumie do 3 jednostek czyli do- PSP w Zamościu oraz do OSP w Bortatyczach i OSP w Wierzbie. Koszt zakupionych pojazdów wraz z wyposażeniem to prawie 4 miliony złotych.

- My,  jako kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej  nadzorujący Krajowy System Pożarniczy i nasz Rząd  Rzeczpospolitej Polskiej dbamy o to, żeby straże pożarne uzupełniały swój sprzęt , żeby nowy sprzęt zastępował stary.  Jest to ważne . Robimy to po to, żeby   strażacy mogli szybciej dojechać na miejsce zdarzenia , zastosować lepsze techniki ratownicze , dysponować nowym skuteczniejszym sprzętem a ludzie czuli się bezpieczniej i mogli mieć szybciej udzieloną pomoc . Generalnie, chodzi też o to,  żeby wzrosło poczucie bezpieczeństwa-  mówi lubelski Komendant Wojewódzki PSP- nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Do zamojskich strażaków trafiły trzy pojazdy: średni I ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy oraz samochód kwatermistrzowski typu bus.​. Średni i ciężki-  zastąpią 8- i 10- letnie pojazdy. Średni samochód ratowniczo- gaśniczy ma na swoim wyposażeniu zbiornik na wodę o pojemności 2,5 tysiąca litrów a ciężki zmieści ponad 5 tysięcy litrów wody.

- Samochody ratowniczo- gaśnicze są niezbędnym narzędziem w pracy każdego strażaka. Dotychczasowe samochody, które w użytkowaniu były u nas od kilkunastu lat bywały czasami awaryjne . Dlatego powzięliśmy taką decyzję, żeby wymienić je na bardziej nowoczesne i to się udało. Zakupiliśmy dwa samochody ratowniczo- gaśnicze typu średniego i ciężkiego , które na miarę XXI wieku będą spełniały swoją rolę i oczekiwania naszych strażaków.Cieszymy się niezmiernie, że do dyspozycji mamy nowe samochody i mamy nadzieje, że niezawodnie będą służyły przez następne lata - mówił Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu- st. bryg.- Jacek Sobczyński.

Oba samochodu ratowniczo- gaśnicze zostały zakupione za ponad 2 miliony 600 tysięcy złotych. Pojazdy mają już za sobą wyjazdy do wypadków samochodowych, pożarów, woziły tez strażaków do usuwania skutków silnych wiatrów i ulewnych deszczy. Pojazd typu bus był wykorzystywany do akcji humanitarnych.

Pojazdy pożarnicze otrzymały  też dwie jednostki OSP ​. To OSP Wierzba i OSP Bortatycze. Strażacy ochotnicy z Bortatycz dostali nowy średni samochód ratowniczo gaśniczy, a druhom z Wierzby zamojscy strażacy przekazali swój używany samochód kwatermistrzowski typu bus.

- Nowy samochód zastąpił 40-letniego Jelcza, którego do tej pory użytkowaliśmy , samochód ten jednak często zawodził. Nowy wóz strażacki będzie używany do akcji ratowniczo- gaśniczych zarówno do usuwania miejscowych zagrożeń jak i do gaszenia pożarów . Nowy pojazd na pewno podniesie możliwości naszej jednostki w zakresie prowadzenia  działań ratowniczo- gaśniczych oraz zachęci młodzież do wstępowania w szeregi naszej jednostki- mówi -wiceprezes OSP Bortatycze- Bartłomiej Jakubczak.

Nowy pojazd ma zbiornik o pojemności 4 tysięcy 200 litrów , autopompa , sprzęt hydrauliczny i podstawowy sprzęt ratowniczo- gaśniczy wykorzystywany do gaszenia pożarów i usuwania miejscowych zagrożeń.

Z używanego busa cieszą się też strażacy z OSP Wierzba.

- Dla nas otrzymanie każdego sprzętu jest dużym wydarzeniem ponieważ każdy sprzęt ratuje życie. Jesteśmy jednostka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mamy dwa samochody średnie bojowe i obecnie dostaliśmy samochód lekki . będzie nam służył do pompowania wody, do uroczystości kościelnych, państwowych . Ten samochód będzie służył OSP wierzba , OSP  Stary Zamośc, z której pochodzimy. bierzemy udział w acjach ratowniczo- gaśniczych w gminie Stary Zamość  i nie tylko. PSP widzi jak my pracujemy dlatego przekazuje sprzęt . Jesteśmy bardzo zadowoleni -mówi  prezes OSP Wierzba-  Stanisław Dusznik .

Przekazane pojazdy mają pomóc w funkcjonowaniu  jednostek pożarniczych. Dzięki nowym autom strażacy będą mogli sprawniej pracować, szybciej dojechać na miejsce zdarzenia, co wzmocni też poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE