zamość

i

Autor: Muzeum Zamojskie

SZTUKA

O podróżach w Muzeum Zamojskim. Ciekawa wystawa nie tylko dla miłośników poznawania dalekich krajów

2023-09-20 14:26

Obrazy, grafiki i szkice powstające podczas wypraw, ale również malowane po powrocie możemy między zobaczyć na trwającej obecnie w Muzeum Zamojskim wystawie czasowej pt. ” Podróż w malarstwie, malarstwo w podróży”. Na wystawie zobaczymy też liczne pamiątki z podróży.

- Głównym wątkiem wystawy jest podróż przedstawiona z perspektywy artysty.  Na obrazach możemy zobaczyć malarstwo pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamojskiego o tematyce podróżniczej. Są tam obrazy z Afryki namalowane przez pochodząca z Zamościa artystkę. Są to piękne pejzaże marynistyczne, malowane we Włoszech czy w Grecji . Jest cały dział poświęcony podróżom Zamoyskich. W kolorystyce tych licznych obrazów dominuje przepiękny błękit, turkus, kolory morza ale i kolory pustyni. Na obrazach pojawiają się też egzotyczne owoce i stroje. Niektóre obrazy przedstawiają portrety osób  mieszkających w Afryce czy w Azji, Japonii, Indiach. Prezentujemy też sceny rodzajowe z targów afrykańskich. Na obrazach są też  wojownicy z dalekich krajów- mówi Natalia Szczerba z Muzeum Zamojskiego, autorka scenariusza tej wystawy.

Jarmark Kujawsko-Pomorski 2023 w bydgoskim Myślęcinku

 Na wystawie ” Podróż w malarstwie, malarstwo w podróży”.  możemy zobaczyć ponad  30 dzieł malarskich. Oprócz nich zobaczymy też artefakty pochodzące z różnych stron świata przywożone z wypraw przez artystów jako trofea, pamiątki lub rekwizyty do pracowni. Wystawa ma być czynna do połowy października.

Zobacz też:

Tak wyglądają lubelskie uczelnie na starych zdjęciach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE