Miliony na energooszczędne oświetlenie uliczne. Będą inwestycje w powiecie zamojskim

2020-07-31 9:02 Monika Kowalewicz
mat. ilustracyjny
Autor: jwvein, pixabay.com

Gminy z powiatu zamojskiego chwalą się środkami na modernizacje oświetlenia ulicznego. W ostatnich dniach samorządy odebrały umowy na dofinansowania inwestycji. Chodzi o promocję niskoemisyjności na Lubelszczyźnie.

W całym województwie zrealizowanych zostanie 31 projektów. Budowa i modernizacji instalacji energooszczędnego oświetlenia pochłonie prawie 41 milionów złotych z budżetu unijnego. Środki trafiły do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Lubelszczyzny na lata 2014-2020.

Gmina Krasnobród dostała na budowę i modernizację ekonomicznego, ale i przyjaznego środowisku oświetlenia nieco ponad milion złotych. Prace mają być prowadzone w latach 2020-2021, a ich całkowity koszt to prawie półtora miliona złotych.

Ponad 600 tysięcy złotych to wsparcie dla gminy Zwierzyniec, która do prac dołoży jeszcze 300 tysięcy. W przyszłym roku zmodernizowanych będzie tam 330 istniejących punktów świetlnych. Pojawią się nowe oprawy oświetleniowe, ale i system inteligentnego sterowania lampami oparty na automatycznej regulacji mocy.

Za to w gminie Sitno nowoczesne LEDy zastąpią ponad pół tysiąca starych opraw oświetlenia ulicznego. To dzięki unijnemu wsparciu w kwocie niemal 900 tysięcy złotych. Zmiany mają pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska. Wartość całego projektu wyniesie prawie 1,3 miliona złotych.