zamość

i

Autor: Wioletta Sawa

Krasnobród: Nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla energetyków gotowy

2021-10-14 9:49

​W Krasnobrodzie otwarto jeden z najnowocześniejszych poligonów szkoleniowych dla energetyków w Polsce. Kompleks powstał na bazie już istniejącego poligonu, który został przebudowany i zmodernizowany. Będą się na nim szkolić energetycy z całej Polski.

- Jest to poligon bardzo nowoczesny z bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami. Poligon został rozbudowany. Powstał bardzo nowoczesny budynek pod zadaszeniem, gdzie można prowadzić  symulacje , można uczyć elektromonterów pracy na słupach . Powstała nowoczesna linia piętnastkowa do treningów. Zostały zbudowane linie średniego napięcia podziemne do prac symulacyjnych. Jest pełen wachlarz   urządzeń elektrycznych , z którymi elektromonterzy mają do czynienia na co dzień . Na tym poligonie oni się tego wszystkiego uczą- mówi Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja  Oddział Zamość-  Andrzej Olborski.

Nowością są między innymi szkolenia na liniach średniego napięcia. 

- Wcześniej można było przeprowadzać tylko szkolenia na niskim napięciu. Dzisiaj możemy symulować prace i szkolić załogi na słupach 15 Kv- dodaje Andrzej Olborski.

Praca pod średnim napięciem w pełnej izolacji pozwoli naprawiać uszkodzenia bez wyłączenia prądu.

- Prace pod napięciem w pełnej izolacji polega na tym,  że elektromonterzy odizolowują uszkodzony kawałek linii , linia pracuje, elektromonterzy osuwają awarię, robią odpowiedni obejścia . To uszkodzenie w żaden sposób nie wpływa na przepływ energii. Pracownicy usuwają awarię , wymieniają izolatory czy słupy , w ten sposób, że ta linia cały czas pracuje , ona jest pod napięciem. Często się zdarza, że takie awarie trzeba usuwać . W normalnym trybie bez tej technologii spowodowałoby to wyłączenie całej linii piętnastkowej na 4- 6, godzin. To by spowodowało, że 2- 5 wiosek na terenie działania oddziału Zamość byłoby bez napięcia. Dzięki tej technologii odbiorcy energii nie zauważą żadnej awarii- podkreśla Andrzej Olborski.

Do 2023 roku zostanie przeszkolonych w tej technologii 200 pracowników . Powstałe zespoły będą działały we wszystkich oddziałach. Co pozwoli za 2 lata wyeliminować przerwy w dostawie prądu z powodu awarii na liniach średniego napięcia ,wyłączając HA awaryjne.