ratusz w Zamościu

i

Autor: M.S Eska Zamość

Uchwała reklamowa

Krajobraz Zamościa ma być uporządkowany i estetyczny

2023-03-24 17:01

Miasto określane mianem Perły Renesansu nie powinno straszyć chaosem nośników reklamowych. Uchwała, obowiązująca już od 2020 roku, określa zasady umieszczania i wyglądu reklam. Jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy się do niej zastosowali, ale powoli jest wdrażana.

Uchwała reklamowa zawiera jasno określone zasady dotyczące wszelkich reklam, jak mają wyglądać i gdzie mogą być umieszczane. Dzieli ona miasto na 5 stref, w każdej z nich przepisy są inne, najbardziej restrykcyjne oczywiście na Starówce.

Stare Miasto jest naszą wizytówką, jest zabytkowe, ale też jego gabaryty są niewielkie, więc chcemy wyeksponować to, co jest najładniejsze i zachować charakter. Dlatego elementy reklamowe nie mogą zasłaniać detali architektonicznych. Reklamy powinny być estetyczne, z materiałów naturalnych, trwałych i takich które pasują do Starówki. — mówi Jolanta Swacha z Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Zamościu.

Na zamojskiej Starówce nie można ustawiać tzw. potykaczy, instalować markiz i neonów. Urzędnicy zajmują się obecnie inwentaryzacją i kontrolowaniem reklam w poszczególnych strefach miasta.

Na razie rozmawiamy z przedsiębiorcami, wysyłamy odpowiednie pisma. I w zależności od pozyskanych informacji, dajemy taki termin, który pozwala na rozsądne wprowadzenie zmian. Rozumiemy też, że czasy nie są łatwe, więc chcemy aby właściciele budynków, posesji mieli czas na uporządkowanie tego w miarę swoich możliwości. Zauważamy, że sami mieszkańcy coraz bardziej zwracają uwagę na przestrzeń miejską i na krzykliwe reklamy. Nawet ci wcześniej nieprzekonani przedsiębiorcy, zauważają, że warto wprowadzać te zmiany, bo są po prostu bardziej estetyczne i przyciągają klientów. — mówi Anna Gruszka, inspektor z Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta.

Zamojscy przedsiębiorcy mogą korzystać z porad i konsultacji dotyczących nośników reklamowych w Urzędzie Miasta w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE