Hrubieszów: Trudna sytuacja na oddziale covidowym hrubieszowskiego szpitala

2020-11-19 8:50 WS
zamość
Autor: https://pixabay.com

Od 9 listopada w szpitalu w Hrubieszowie został utworzony oddział dla osób chorych na Covid-19. Oddział działa tylko 10 dni a już boryka się z poważnymi problemami. Brakuje pielegniarek, nie ma wystarczającej ilości tlenu medycznego a liczba pacjentów jest nadliczbowa.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie prowadzi jeden oddział covidowy. Docelowo powinno się tam leczyć trzydziestu jeden pacjentów. Obecnie ta liczba jest dużo większa.

- Oddział covidowy jest przepełniony. Mamy pacjentów ponad limit.  Na oddziale covidowym mamy w sumie  30 łóżek w tym 9 łóżek obserwacyjnych, na którym leżą pacjenci nieustalonym statusie plus jedno łóżko respiratorowe.    Na ten moment mamy 40 pacjentów z potwierdzonym covidem - mówi  Dyrektor szpitala w Hrubieszowie - dr Dariusz Gałecki

Problem jest też z niedostateczną ilością tlenu medycznego.

- Z tlenem mamy duży kłopot dlatego że mamy stacje i bazujemy na butlach tlenowych, nie mamy zbiornika. Zamawiamy 84 butle a dostajemy 24. Planujemy jednak przygotować  projekt na zbiornik na tlen medyczny to rozwiązałoby problem - dodaje dr Dariusz Gałecki.

Oddział potrzebuje tez personelu medycznego.

- W tej chwili pracuje dwóch lekarzy w ordynacji dziennej czyli od 7.30 do godziny 15.00 i wprowadzony jest dyżur lekarski całodobowy. Z obsada lekarską sobie radzimy natomiast z obsada pielęgniarską jest gorzej. Mamy trzy pielęgniarki w obsłudze dziennej , ale personel zgłasza mi potrzebę zatrudnienia kolejnej  pielęgniarki lub  opiekuna medycznego. Zdecydowanie  potrzebujemy więcej pielęgniarek, nie mogę przesunąć ich z innych oddziałów - dodaje Dyrektor.

Obecnie na oddziale przebywa 40 pacjentów, pięciu pacjentów jest w wieku 40- 59 lat.

- Generalnie 80 procent pacjentów naszego oddziału covidowego są to osoby powyżej 60 roku życia i wyżej, do 90-tki . Niektórzy są skąpoobjawowe część jest w stanie średniociężkim i ciężkim - informuje dr. Dariusz Gałecki.

Jedna osoba leży obecnie  pod respiratorem.