Hrubieszów: Miasto otrzyma prawie 16 mln złotych z Funduszy Norweskich

2021-07-13 13:43
Hrubieszów: Miasto otrzyma prawie 16 mln złotych z Funduszy Norweskich
Autor: UM Hrubieszów/D.Duda

Hrubieszów jako jedyne miasto z województwa lubelskiego otrzyma dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG. Znalazł się w gronie 29 średnich i małych miast z całej Polski, kwota wsparcia to ponad 3,5 mln euro.

Ponad 3,5 mln euro (prawie 16 mln złotych)  z Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Funduszy Norweskich trafi do Hrubieszowa. Miasto znalazło się wśród 29 średnich i małych miast z całej Polski i jako jedyne z naszego regionu, otrzyma środki na wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz na podniesienie jakości środowiska i standardu życia mieszkańców miasta.

Symboliczny czek z kwotą grantu odebrała od przedstawicieli rządu RP Burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska.

Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. 

Miasto Hrubieszów starało się o kwotę 10 mln euro dofinansowania, ostatecznie przyznano 3 521 346,00 euro ze względu na rozszerzenie listy beneficjentów przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (z 15 do 29 miast).

Chełm, Świdnik, Kraśnik i Biłgoraj to miasta z województwa lubelskiego, które również złożyły projekty na dofinansowanie, jednak nie znalazły się na finalnej liście beneficjentów.

Raport z anteny 13.07, godz.10