Grudzień na drogach powiatu zamojskiego. Było bezpiecznie

2021-01-08 10:44 Wioletta Sawa
policja
Autor: KMP Zamość

Prawie 2, 5 tysiąca kontroli drogowych ujawniły ponad 2 tysiące wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowców, pieszych i rowerzystów na drogach powiatu zamojskiego. Zamojska policja podsumowała grudzień.

- W grudniu na drogach powiatu zamojskiego było bezpiecznie , co prawda doszło do czterech wypadków, ale najważniejsze jest to że nikt nie poniósł śmierci na drodze-  mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu- Dorota Krukowska- Bubiło.

Do pierwszego wypadku doszło   18 grudnia w Zamościu, na przejściu dla pieszych na ulicy Sienkiewicza został potrącony mężczyzna. Do następnego wypadku doszło 27 grudnia w miejscowości Zielone w gminie Krasnobród, tam kierowca w wyniku zbyt szybkiej jazdy  stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z jadącym z naprzeciwka osobowym Audi. Kolejne  dwa wypadki miały miejsce 30 grudnia . Do pierwszego z nich doszło  w godzinach rannych w miejscowości Wólka Horyszowska , w gminie Sitno , tam kierowca osobowego auta, z powodu nagłego pogorszenia się stanu zdrowia  nagle zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Tego samego dnia doszło do kolejnego wypadku , tym razem w Zamościu, na ulicy Hrubieszowskiej, gdzie w motorower uderzyło auto osobowe  ponieważ skręcający  na parking kierowca osobówki nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu  motorowerzyście.

W ubiegłym miesiącu zamojscy policjanci ujawnili  ponad 2 tysiące wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowców, pieszych I rowerzystów na drogach powiatu zamojskiego.

- Najczęstszym wykroczeniem pieszych było przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych a przewinieniem kierowców wobec pieszych było nieustąpienie im pierwszeństwa lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych albo też bezpośrednio przed. Wykroczeniami popełnianymi przez rowerzystów była jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych , kilku rowerzystów jechało też bez wymaganego prawem oświetlenia- informuje Dorota Krukowska- Bubiło.

Najczęstszym przewinieniem kierowców aut osobowych było przekroczenie dozwolonej prędkości, policjanci zatrzymali ponad 1200 takich kierowców., ponad 20 z nich na 3 miesiące straciło uprawnienia.

- Kolejnym przewinieniem kierowców aut osobowych było nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu jak też niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa . Pozostałe naruszenia prawa to niestosowanie się do sadowego zakazu kierowania pojazdami lub też cofnięciu uprawnień do kierowania - dodaje rzecznik zamojskiej policji- Dorota Krukowska- Bubiło.

Podczas grudniowych kontroli zamojscy policjanci ujawnili 7 kierowców prowadzących auto w stanie nietrzeźwości.