Dołhobyczów: Motolotnią przez granicę

2021-07-16 12:36
Motolotnia
Autor: pixabay.com

Celem nocnego lotu motolotnią przez granicę polsko - ukraińską był przemyt 2 tysięcy paczek papierosów. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Dołhobyczowa ustalają okoliczności tego zdarzenia.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali osobę, która przy użyciu statku powietrznego nielegalnie przekroczyła granicę państwową.

13 lipca funkcjonariusze NOSG w Dołhobyczowie, podczas prowadzonych działań związanych z ochroną granicy państwowej, zauważyli obiekt latający poruszający się na dość dużej wysokości. Z kierunku wschodniego przemieszczał się on w głąb terytorium Polski. Funkcjonariusze podejrzewając, iż może to być motolotnia użyta do przemytu nielegalnego towaru, monitorowali jej dalszy przelot.

Następnego dnia rano, podczas prowadzonych działań poszukiwawczych, otrzymaliśmy informację od dyżurnego KMP w Chełmie, iż w pobliżu miejscowości Maziarnia w pow. chełmskim odnaleziono porzuconą motolotnię. W toku dalszych czynności, funkcjonariusze NOSG z Horodła zatrzymali obywatela Ukrainy, który przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy przy wykorzystaniu do tego celu motolotni. Mężczyzna, mimo awaryjnego lądowania czuł się dobrze i nie potrzebował opieki medycznej. W rozmowie z funkcjonariuszami wyznał, iż celem jego „nocnego lotu” był przemyt z terytorium Ukrainy do Polski: 2000 paczek papierosów o wartości blisko 30 tysięcy złotych. — mówi por.SG Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta NOSG.

W sprawie zostało wszczęte postepowanie. Obywatelowi Ukrainy grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Cudzoziemiec po zakończonych wobec niego czynnościach, został przekazany służbom granicznym Ukrainy.

Tylko w tym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do wprowadzenia na krajowy rynek wyrobów akcyzowych o wartości ponad 17 mln zł. Zorganizowane grupy przestępcze szukają nowych metod przemytu papierosów. Jedną z nich jak się okazuje, jest przemyt drogą powietrzną na motolotni.