Zbuduj budkę dla jerzyków. Warsztaty w Odra Centrum

i

Autor: mat.pras

Zbuduj budkę dla jerzyków. Warsztaty w Odra Centrum

2022-04-13 11:28

Kwiecień i maj to okres lęgowy jerzyków, a także ostatni moment, aby zabezpieczyć się przed komarami. Te pożyteczne ptaki nie mają sobie równych w walce z owadami – są skuteczniejsze od chemicznych oprysków.

Co roku od maja do września wrocławianie i wrocławianki zmagają się z uciążliwymi komarami. Sprzymierzeńców w tym nierównym boju należy szukać wśród ptaków. Dieta jednego jerzyka może składać się nawet z 20 tysięcy komarów dziennie. Ponadto jerzyki to dobrzy sąsiedzi – w przeciwieństwie do jaskółek, szczególnie dbają o czystość. Ich populacja wzrasta dzięki montowanym w miastach budkom: nie tworzą gniazd lecz osiedlają się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie, dlatego sprzyja im miejskie, zarówno stare jak i nowe, budownictwo.

Zrób własną budkę i poznaj bliżej jerzyki

Odra Centrum i jeden z operatorów komórkowych zapraszają na bezpłatne warsztaty z budowania budek dla jerzyków. Podczas dwugodzinnych zajęć w grupach uczestnicy, oprócz budowania budek, będą mieli także okazję się do edukować - Będzie można nabyć wiedzę m.in. na temat tego jak i gdzie oraz w jakim okresie wieszać budki, o zwyczajach i zachowaniach jerzyków czy wziąć udział w ornitologicznym quizie - mówi Natalia Nowakowska z Odra Centrum. Wszystkie osoby, które zgłoszą się na warsztaty, otrzymają niezbędne narzędzia i wspólnie z instruktorem zbudują własną budkę dla jerzyków. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.

Wirtualna mapa wrocławskiej populacji jerzyków

Zrobioną przez siebie budkę należy zainstalować przed 10 maja na wysokości co najmniej 6 metrów. Wcześniej warto ją zabezpieczyć przed deszczem, najlepiej ochronną farbą w neutralnym kolorze. Budki gotowe do instalacji można również przynieść do Szkoły Podstawowej nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka przy ul. Grochowej, która zaoferowała swoją siedzibę jako ich alternatywne miejsce, spełniające wszelkie warunki. Jerzyki są bardzo towarzyskie, dlatego jeśli to możliwe, warto umieszczać budki obok siebie w jednej linii na ścianach bloków czy wysokich kamienic. Powstała specjalna mapa obrazująca lokalizacje powieszonych budek we Wrocławiu instalowanych od 2020 roku, a ponad dwieście nowych domów dla ptaków powstanie w trakcie tegorocznych warsztatów. Jerzyki lubią wracać pod te same adresy, więc jest szansa, że będą nam towarzyszyć co roku.

Bezpłatne warsztaty z budowania budek dla jerzyków odbędą się 24 kwietnia w Odra Centrum. Start o godz. 10.00. Podczas nich uczestnicy mają stworzyć ok 240 budek.

Najman jeździł autem mimo zakazu. Widać to na jego wideo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE