Potężne zmiany w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Tak pojadą tramwaje i autobusy

i

Autor: MPK Wrocław Potężne zmiany w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Tak pojadą tramwaje i autobusy

Zamiast tramwaju będą autobusy! Ruszył przetarg na budowę buspasa na Jagodno

2022-10-04 12:35

Tramwaju na Jagodno nie będzie – przynajmniej w najbliższej przyszłości. Wrocławskie Inwestycje ogłosiły za to przetarg na budowę Trasy Komunikacji Zbiorowej. Pobiegnie ona od skrzyżowania przy ulicy Bardzkiej ze Świeradowską do ulicy Kajdasza. Dzięki temu buspasowi w przyszłości mieszkańcy może w końcu dojadą na swoje osiedle tramwajem. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Pod koniec maja podano wyniki II naboru programu inwestycji strategicznych - Polski Ład. W jego ramach Wrocław dostał dofinansowanie w postaci 65 milionów złotych na realizację zadania jakim jest trasa komunikacji zbiorowej na Jagodno, czyli alternatywy dla tramwaju, który miał na to osiedle dojeżdżać. Niestety ze względu na przecięcie z linią kolejową nr 285 budowa torowiska nie jest na razie możliwa.

-Kolejarze skutecznie zablokowali budowę trasy tramwajowej na Jagodno. Ze względu na działającą tam linię kolejową, nie chcą uzgodnić przecięcia torów w poziomie tych tramwajowych z kolejowymi. Warto dodać, że we Wrocławiu są takie miejsca – na przykład przy ulicy Żmigrodzkiej, więc da się to zrobić. My też pokazywaliśmy różne rozwiązania techniczne, które mogłyby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Jednak żadne nasze argumenty nie zostały przyjęte. Proponowaliśmy także wiadukt, którego budowę w połowie sfinansowało by miasto, a połowę kolej. To również nie wyszło – tłumaczy Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji.

Trasa, czyli nic innego jak buspas, który ma powstać w ramach tej inwestycji ma jednak w przyszłości umożliwić wprowadzenie na Jagodno komunikacji tramwajowej.

-Jest on przygotowany infrastrukturalnie do tego, aby w każdym momencie można było do niego przykręcić tory i postawić trakcję naziemną. Projekt polega na tym, że w tym buspasie są przewidziane miejsca na ich montaż, a więc ta trasa będzie gotowa technicznie, aby w momencie, gdy kolejarze wsłuchają się w nasze argumenty, można tamtędy było pojechać tramwajem. Chociaż już sam buspas stanowi dobre rozwiązanie – podkreśla rzecznik.

Buspas na Jagodno. Czy będą utrudnienia?

Wydzielona jezdnia autobusowa będzie liczyć ponad 2,5 kilometra. W ramach prac przebudowana zostanie ulica Kajdasza, gdzie powstanie ostatecznie pętla autobusowa. Roboty obejmą też dwa skrzyżowania ul. Buforowej: z ul. Lutosławskiego oraz skrzyżowanie z ul. Kopycińskiego – tam będzie wydzielony prawoskręt w ul. Kopycińskiego. Trasa ma też umożliwić bezkolizyjne dojechanie do centrum.

-Należy zaznaczyć, że wykonamy fragment trasy autobusowo-tramwajowej z ulicy Hubskiej w Bardzką. Pozwoli on jechać wyznaczonym traktem komunikacji zbiorowej bezpośrednio niemalże od Jagodna do Dworca Głównego – dodaje Nowak

Wykonawca inwestycji wybuduje także przejścia dla pieszych, czy przejazdy rowerowe. Dodatkowo zagospodaruje tereny zielone – pojawią się liczne nasadzenia w tym 54 drzewa.

Czy możemy spodziewać się utrudnień w związku z pracami?

-Tutaj mieszkańcy mogą patrzeć optymistycznie, ponieważ roboty w rezerwie gruntowej nie wpłyną znacząco na jezdnię. Jeśli prace ruszą na ulicy Kajdasza, to tam lekkie utrudnienia mogą się pojawić – uspokaja

Wykonawca na realizację zadania będzie miał 2 lata od momentu podpisania umowy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE