Zakaz przemieszczania. Co oznacza zakaz przemieszczania? Czy będzie wprowadzony?

i

Autor: Pixabay.com Zakaz przemieszczania. Co oznacza zakaz przemieszczania? Czy będzie wprowadzony?

Zakaz przemieszczaniana święta. Co oznacza zakaz przemieszczania? Czy w święta będzie zakaz przemieszczania?

2020-11-23 13:32

Zakaz przemieszczania - co oznacza, czy będzie wprowadzony? Kiedy zakaz przemieszczania może wejść w życie? Czy premier ogłosi zakaz przemieszczania przed świętami Bożego Narodzenia? Czy zamkną ludzi w domach na święta, by zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa? Sprawdźcie.

Zakaz przemieszczania a kwarantanna narodowa

Zakaz przemieszczania może zostać wprowadzony w okresie okołoświątecznym. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi wdrożenie zakazu przemieszczania na wigilię i święta Bożego Narodzenia. Te rozwiązania są jeszcze konsultowane.

Chcę zaapelować już dzisiaj, by były to spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre restrykcje będą musiały być potem

- powiedział premier Mateusz Morawiecki na sobotniej (21 listopada) konferencji prasowej.  Dzisiaj (23 listopada) odnotowano 15 002 nowe przypadki koronawirusa.

Zakaz przemieszczania. Kiedy będzie wprowadzony?

To właśnie przed świętami Bożego Narodzenia może zostać ogłoszony zakaz przemieszczania. Czy zakaz przemieszczania zostanie wprowadzony? Zakaz przemieszczania musiałby zostać wprowadzony odpowiednio wcześniej, by dać czas na powrót do rodzinnych miast.

Zakaz przemieszczania. Co oznacza?

Co może oznaczać dla nas, obywateli zakaz przemieszczania? Z czym wiąże się zakaz przemieszczania? Wypunktujmy.

  • zakaz przemieszczania między miastami
  • nałożenie obowiązku pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe (już ostatnio padły takie zalecenia z ust premiera Mateusza Morawieckiego)
  • całkowite zamknięcie granic

Mało prawdopodobne jest natomiast wprowadzenie godziny policyjnej. Jak powiedział rzecznik rządu, Piotr Mueller, godzina policyjna nie była jednym z głównych scenariuszy branych pod uwagę. Niemniej jednak Polska może wziąć przykład z tego, jak zachowały się rządy Francji, Niemiec czy Grecji w związku z pandemią koronawirusa.

Zakaz przemieszczania. Konsekwencje izolacji

Psychologowie twierdzą, że zakaz przemieszczania i długotrwała izolacja, a także odcięcie od rodziny i przyjaciół może mieć negatywne konsekwencje dla naszej psychiki. Posłuchaj o tym w poniższym materiale:

Pandemia koronawirusa pogarsza naszą kondycję psychiczną. Posłuchaj gdzie znaleźć pomoc w kryzysie psychicznym

Zakaz przemieszczania w innych krajach Europy

Na surowe restrykcje, w tym zakaz przemieszczania, zdecydowały się już inne państwa europejskie. Zobacz, jak to wygląda w Europie:

  • Francja: zakaz przemieszczania i narodowa kwarantanna obowiązuje tam od 30 października. Z domu można wychodzić tylko do rodziny, sklepu, pracy, szkoły i do lekarza. Dozwolona jest godzina przebywania na świeżym powietrzu
  • Czechy: do 20 listopada obowiązuje tam stan wyjątkowy (czytaj też: Stan wyjątkowy. Co oznacza, kiedy będzie wprowadzony?)
  • Anglia: lockdown i ograniczenia potrwają do 2 grudnia; nie ma zakazu przemieszczania, a jedynie zalecenie pozostawania w domach
  • Niemcy: zakaz przemieszczania może obowiązywać w niektórych landach
  • Hiszpania: zakaz przemieszczania między 23.00 a 6.00 rano
  • Włochy: zakaz przemieszczania między 22.00 a 5.00 rano

Zakaz przemieszczania w Polsce. Kiedy może zostać wprowadzony?

W teorii zakaz przemieszczania mógłby zostać wprowadzony dopiero wtedy, gdybyśmy mieli stan wyjątkowy. Jednakże polski rząd może pójść w ślad za innymi państwami, tym bardziej, że poprzednie restrykcje i obostrzenia również były nakładane bez wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Ponadto według ekspertów zakaz przemieszczania i kwarantanna narodowa będą niezgodne z prawem bez wprowadzenia stanu wyjątkowego (czytaj też: Kwarantanna narodowa niezgodna z prawem? Sprawdź, co mówią eksperci)

Sonda
Zakaz przemieszczania. Czy powinien zostać wprowadzony?
Koronawirus instrukcja postępowania