Z kosmosu sprawdzą, czy dobrze rozliczyłeś podatek od nieruchomości! Wrocław pierwszy na świecie z taką technologią

2020-11-24 12:50 Krzysztof Staszkiewicz
Z kosmosu sprawdzą, czy dobrze rozliczyłeś podatek od nieruchomości! Wrocław pierwszy na świecie z taką technologią
Autor: Google Maps Z kosmosu sprawdzą, czy dobrze rozliczyłeś podatek od nieruchomości! Wrocław pierwszy na świecie z taką technologią

Sprawdzą, czy nie oszukujesz w podatku od nieruchomości – z kosmosu. Wrocław jako pierwsze miasto na świecie, zaczyna korzystać z detekcji satelitarnej. Pomoże ona weryfikować powierzchnie objęte podatkiem od nieruchomości i analizować zapisy deklaracji podatkowych. Wykonawcą projektu na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia jest wrocławska spółka SatRevolution.

Dzięki podpisanej rocznej umowie miasto będzie otrzymywało raporty zawierające zobrazowania, czyli „zdjęcia” satelitarne oraz detekcję budynków. System będzie wykorzystywany do weryfikacji złożonych deklaracji podatkowych. Na ich podstawie pracownicy Urzędu będą mogli porównywać dane w złożonych przez podatników dokumentach ze stanem faktycznym, optymalizować prowadzone już kontrole podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości oraz podejmować decyzje co do dalszych działań. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

– We Wrocławiu mamy prawdziwe perełki technologiczne, takie, jak SatRevolution, która wysyła w kosmos satelity. W mieście otwartym i nowoczesnym znajdują się takie podmioty, zajmujące się technologiami kosmicznymi, które bez kompleksów konkurują z międzynarodowymi firmami. To ważne dla przyszłości Wrocławia – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wykonawcą projektu detekcji satelitarnej jest wrocławska spółka SatRevolution S.A. Początkiem współpracy z Urzędem Miejskim był kwiecień 2019 roku i podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego wspólnych działań badawczo-rozwojowych związanych z przetwarzaniem, analizą i wykorzystaniem zdjęć satelitarnych.

- Projekt detekcji satelitarnej realizowany dla Urzędu Miasta we Wrocławiu jest dla SatRevolution bardzo ważny. Przetwarzanie i analiza zobrazowań satelitarnych stanowi kolejny, po produkcji satelitów i ich podzespołów, etap rozwoju oferty spółki - mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution S.A.

- Początkiem jest pomoc z uporządkowaniem spraw podatkowych, ale w naszej ofercie znajduje się także zieleń, czy kontrole nielegalnej wycinki drzew, która ma miejsce w miastach. Możemy znaleźć też nielegalne wysypiska śmieci. Mamy tereny zalewowe. Jest całą masą rzeczy, które możemy monitorować z kosmosu, no i przynosić wartość dodaną dla Wrocławia, Całej Polski, a później być może i dla całego świata - dodaje Grzegorz Zwoliński.

ESKA XD EXTRA