Koniec problemów z kulturą. Wrocław przyjął standardy dostępności

i

Autor: mat.pras

Wrocławskie Standardy Dostępności Kultury i Wydarzeń Miejskich: miasto pomaga osobom niepełnosprawnym

2021-07-02 15:31

Koncert z tłumaczeniem migowym, seans filmowy z audiodeskrypcją czy też spektakl teatralny z napisami dla niesłyszących – w stolicy Dolnego Śląska przyjęto Wrocławskie Standardy Dostępności Kultury i Wydarzeń. Obowiązują one już w kilkunastu instytucjach kultury na terenie Wrocławia.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przyjął Wrocławskie Standardy Dostępności Kultury i Wydarzeń Miejskich. Wszystko po to, aby osoby niepełnosprawne miał łatwiejszy dostęp do instytucji kulturalnych. 

- Dla mnie, jako socjologa i człowieka od kilkunastu lat zajmującego się sprawami społecznymi, to niezwykle ważne, by wciąż poprawiać dla osób z niepełnosprawnościami dostępność przestrzeni publicznych i wszystkich dziedzin życia – mówi Jacek Sutryk.

Wrocław od lat wyznacza trendy, jeśli chodzi o dostępność instytucji publicznych i miejskich przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. 2,5 roku temu w Urzędzie Miejskim powstała specjalna komórka - biuro Bez Barier, której dyrektorem był śp. Bartłomiej Skrzyński. Miejsce to odpowiada za realizowanie działań związanych z osobami z niepełnosprawnościami. Z kolei podpisane przez prezydenta Wrocławia zarządzenie jest kolejnym krokiem w propagowaniu tego typu idei. 

Partnerem miasta w projekcie Wrocławskie Standardy Dostępności Kultury i Wydarzeń Miejskich jest Fundacja Katarynka. Dokument był konsultowany zarówno z instytucjami i Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, jak i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.

- Standardy są pewnymi drogowskazami, wytycznymi, które pomogą instytucjom kultury i jednostkom organizować wydarzenia z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami – tłumaczy Justyna Mańkowska, wiceprezes Fundacji Katarynka.

Przyjęcie standardów docenia także m.in. pani Magdalena Orłoś, osoba niewidoma, korzystająca z kulturalnych wydarzeń.

- Pójście do teatru, gdzie przecież wszystko bazuje na ruchu i mimice jest teraz możliwe, właśnie dzięki audiodeskrypcji. Jesteśmy w końcu pełnymi odbiorcami wydarzeń, które dzieją się na scenie - podkreśla. 

Do standardów dołączony jest także przewodnik, który szczegółowo, krok po kroku, wyjaśnia jak zorganizować dla osób niepełnosprawnych dostępny koncert czy spektakl. Dokument to także podstawa do organizacji szkoleń i konsultacji dla pracowników instytucji, spółek miejskich i wydziałów urzędu.

- Mam nadzieję, że śladem samorządowych instytucji pójdą także inne placówki, tak, aby nowe zasady stały się wrocławskim standardem – dodaje Jacek Sutryk.

Przykładami wrocławskich instytucji ze standardami dostępności są m.in.: CK Wrocław-Zachód, Muzeum Architektury, Klub Firlej, BWA czy Instytut Grotowskiego.

Więcej informacji na temat najbliższych szkoleń i konsultacji w zakresie realizacji wydarzeń z zachowaniem standardów dostępności znajduje się na stronie internetowej Fundacji Katarynka.

Raport z anteny 02.07, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE