Wrocławskie lotnisko świeci pustkami! W 2020 r. obsłużyli ok. 70 procent mniej pasażerów niż w poprzednich latach

2021-01-12 18:09 Krzysztof Staszkiewicz
Wrocławskie lotnisko świeci pustkami! W 2020 r. obsłużyli ok. 70 procent mniej pasażerów niż w poprzednich latach
Autor: Mat. prasowe Wrocławskie lotnisko świeci pustkami! W 2020 r. obsłużyli ok. 70 procent mniej pasażerów niż w poprzednich latach

Ponad 3 razy mniej pasażerów niż w 2019 r. Wrocławski port lotniczy podsumował poprzedni rok. W tym czasie przyleciało do, lub wyleciało z Wrocławia niewiele ponad milion osób. Rok wcześniej było to ponad 3,5 miliona pasażerów. Jest jednak światełko w tunelu.

Tylko w styczniu, lutym i na początku marca 2020 roku wrocławski port obsłużył łącznie ponad 520 tys. podróżnych. Jednak przez trzy kolejne miesiące ruch lotniczy w całej Europie był już praktycznie całkowicie zamrożony i dopiero od drugiej połowy czerwca zaczął być znowu stopniowo przywracany.

W lipcu, sierpniu i wrześniu wrocławskie lotnisko obsługiwało ok. 100-150 tys. pasażerów miesięcznie, czyli 60-70% mniej niż w tym samym czasie poprzedniego roku. – W okresie letnim przewoźnicy mieli możliwość uruchomienia większej liczby połączeń, z czego podróżni chętnie skorzystali. Oferta była jednak mniejsza niż zwykle w sezonie. Obostrzenia, choć poluzowane, nadal ograniczały swobodę podróżowania. A jesień i druga fala pandemii przyniosły kolejne trudności – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Łącznie, przez cały 2020 rok port obsłużył ponad 1 mln podróżnych. Dla porównania: przed rokiem było to ponad 3,5 mln.

Światło w tunelu

Dobrą wiadomością dla lotniska jest rozpoczęcie programu szczepień. Latem 2021, zgodnie z planami przewoźników, może zostać przywróconych nawet 90 procent połączeń. – Istnieje więc szansa, że oferta na tegoroczne wakacje będzie już całkiem bogata. Rzecz jasna, sytuacja związana z pandemią i ewentualne obostrzenia mogą zmusić linie lotnicze do modyfikacji planów. Uruchomienie poszczególnych kierunków będzie też uzależnione od zainteresowania ze strony podróżnych. W tej chwili najważniejsze jest jednak to, że zapowiadane połączenia są już dostępne w systemach rezerwacyjnych przewoźników – podsumowuje prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Posłuchaj całej rozmowy z prezesem portu lotniczego:
ESKA XD #013