Wrocławskie instytucje kultury otrzymają do 20 tysięcy złotych. Muszą tylko zadbać o ekologię

i

Autor: Google Street View

Wrocławskie instytucje kultury otrzymają do 20 tysięcy złotych. Muszą tylko zadbać o ekologię

2021-03-05 17:08

Dofinansowanie na działania proekologiczne dla wrocławskich instytucji kultury. Rusza projekt Zielona Kultura, którego celem jest zwiększenie bioróżnorodności, lokalnego zagospodarowania wód opadowych oraz odporności miasta na zmiany klimatu.

Główną ideą projektu jest zachęcenie instytucji kultury do czynnego udziału w edukacji z zakresu ekologii. - W ten sposób chcemy wzmocnić aktywność miasta w zakresie edukacji ekologicznej. Poprzez współpracę z miejskimi instytucjami kultury i realizację z nimi, na ich terenie i w ich budynkach, zadań proekologicznych, zielono-niebieskich – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Program skierowany jest do wrocławskich instytucji kultury, które biorąc udział w „Zielonej Kulturze”, mogą otrzymać dofinansowanie swoich proekologicznych projektów maksymalnie do kwoty 20 tys. zł.

- Misję nowoczesnej instytucji kultury postrzegam nie tylko jako serwowanie naszej publiczności wydarzeń artystycznych, ale też jako inicjowanie oraz promowanie idei dbania o wspólną przestrzeń, przyrodę i klimat, bycie wrażliwym na świat wokół nas. Dlatego ponad 3 lata temu uruchomiliśmy Pasiekę Capitol na dachu Teatru, a niedługo później, wespół z Miastem Wrocław, powołaliśmy do życia Łąkę Kwietną obok naszego budynku. Zielona Kultura to interesujący program – przekonuje Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego.

Prace wykonywane przez miasto w zakresie ekologii obejmą teraz nowe obszary.

- Dotychczas nasze działania były w dużej mierze skoncentrowane na oświacie. Zazielenialiśmy tereny przy szkołach i przedszkolach, zatrzymywaliśmy deszczówkę, inaczej mówiąc łączyliśmy zieleń z wodą. Teraz podobne działania chcemy realizować z instytucjami kultury, które dzięki swojej działalność, wywierają bardzo duży wpływ na postawy i zachowania mieszkańców, kształtują wzorce zachowań – dodaje dyrektor Małgorzata Brykarz.

Wnioski z projektami można składać do Wydziału Wody i Energii Urzędu Miasta Wrocławia do 30 kwietnia. W związku z tym, że program jest uruchomiony jako pilotażowy, w roku 2021 o przyznaniu środków decydowała będzie kolejność zgłoszeń.

Raport z Anteny 05.03
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?