Wrocławski Teatr Arka dla niepełnosprawnych bez pieniędzy. Aktorzy są załamani

i

Autor: Wiktoria Karakow

Teatr Arka nie ma pieniędzy

Wrocławski Teatr Arka dla osób z niepełnosprawnościami bez pieniędzy od miasta. "To nasz drugi dom"

2023-03-30 10:36

Wrocławski Teatr Arka, który istnieje już 30 lat, jest zagrożony zamknięciem z powodu braku dofinansowania z budżetu miasta. Na scenie możemy zobaczyć zarówno aktorów profesjonalnych, jak i aktorów z niepełnosprawnościami, którzy uczą pokolenia wrocławian tolerancji i równości.

Teatr Arka promuje Polskę i Wrocław za granicą, wyjeżdżając do Włoch, Francji, Niemiec, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Czech czy Bośni i Hercegowiny. Zdobywa nagrody na międzynarodowych festiwalach czy rodzimych takich jak chociażby Festiwal Korczak w Warszawie. Pomysł założenia teatru zrodził się w czasach studenckich Renaty Jasińskiej, którą zafascynował sposób pracy z aktorem Jerzym Grotowskim. Arka zaczęła prowadzić działalność edukacyjną, terapeutyczną i kulturotwórczą. Istotnym w rozwoju tego miejsca był spektakl „Kuglarze Pana Boga”, w którym obok zawodowych aktorów – absolwentów europejskich wyższych szkół teatralnych – wystąpiły po raz pierwszy osoby niepełnosprawne, zaproszone po warsztatach artystycznych prowadzonych w zaprzyjaźnionych ośrodkach.

"Odkryłam w nich talent, obycie sceniczne, spontaniczność i niesamowitą teatralną intuicję" - stwierdziła już świętej pamięci Renata Jasińska.

Twórczość osób z niepełnosprawnościami pokazuje, że pomimo choroby, każdy z nas ma takie same prawa do samorealizacji. Arka dla osób z niepełnosprawnościami stała się ich drugim domem, a przede wszystkim - motywacją do życia.

Pojawiły się problemy. Teatr Arka bez pieniędzy od Wrocławia

Teatr Arka osiągnął wiele sukcesów, prezentując swoje spektakle, zarówno na scenie polskiej jak i na arenie europejskiej. Anna Kowal, wiceprezes fundacji niepełnosprawnych i Pełnosprawnych „Jesteśmy MY” informuje, że placówka w tym roku nie dostała dofinansowania z budżetu miasta. Rodzice aktorów napisali otwarty list do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

"Jako opiekunowie osób niepełnosprawnych, chcemy, żeby we Wrocławiu, miała miejsce prawdziwa równość. Grube miliony są wydawane w dostępność komunikacyjną dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Dlaczego gmina nie może przeznaczyć jednego 1% z tych pieniędzy na wspieranie artystów niepełnosprawnych?" - zadaje pytanie opiekun niepełnosprawnej aktorki Kasi, Andrzej Wilk.

"Teatr Arka stał się dla mnie drugim domem"

Dla aktorów z niepełnosprawnością intelektualną, teatr to miejsce, w którym realizują swoje pasje. Ich praca wygląda tam jak na zawodowych scenach. W momencie kiedy trwają przygotowania do spektaklu, aktorzy spędzają w Arce całe dnie. Nawet dla zawodowców praca z niepełnosprawnymi jest ogromną lekcją pokonywania swoich słabości i przekraczania barier. Wspólna pasja sprawia, że na scenie, jak i dzięki teatrowi, w normalnym życiu niczym się nie różnią od pozostałych osób. 

- Wiele dało mi obserwowanie ich na scenie, być może tego nie wiedzą, ale wielu rzeczy możemy na scenie się od nich nauczyć - mówi aktor Teatru Arka Bartłomiej Sambor.

Spektakle są o przeróżnej tematyce, tworzone od podstaw przez kadrę teatru. Mają na celu przede wszystkim wypełnić rolę edukacyjną, ale również dostarczyć widowni emocje oraz skłonić ludzi do przemyśleń o postrzeganiu drugiego człowieka. Wśród publiczności często także pojawiają się osoby niepełnosprawne, które dzięki obrazowi swoich kolegów na scenie, inspirują się, rośnie w nich nadzieja na „normalne życie”.

"Teatr stał się moim drugim domem, szkoda, że prezydent Wrocławia nie przyjdzie zobaczyć, jaka magia się tu dzieje" - mówi Kasia Wilk, niepełnosprawna aktorka.

Trwają rozmowy z Urzędem Miasta

Urząd Miasta we Wrocławiu uspokaja, nie ma problemów komunikacyjnych, temat jest wyjaśniany.

"Chodzi o rozliczenie dotychczasowych dotacji, które otrzymała fundacja. Otrzymana dotacja za rok ubiegły musi zostać rozliczona. Musimy sobie wyjaśnić pewne kwestie, które były deklarowane we wniosku o środki, a to, jak faktycznie te środki zostały zrealizowane. Dopiero w momencie rozliczenia poprzedniej dotacji, możemy mówić o następnej" - odpowiada Tomasz Myszko – Wolski z Urzędu Miasta Wrocławia. 

Sprawa jest w toku. Póki co, los Teatru Arka nie jest określony.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE