ig noble Agnieszka Żelaźniewicz

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Wrocławianka z nagrodą za badania nad całowaniem. Posłuchaj rozmowy

2020-09-21 17:01

Rozdano IG Noble, czyli ironiczne noble. Są to nagrody za prace naukowe, które najpierw mają śmieszyć, a później skłaniać do refleksji. Przedmiotem badań w tym roku były np. brwi celebrytów czy wibrujące dżdżownice. Wrocławianka sprawdziła, co wspólnego mają całusy z nierównościami dochodów narodowych.

Mogłoby się wydawać, że gest pocałunku jest czymś wspólnym dla wszystkich narodów. Nic bardziej mylnego:

- Bardzo wiele społeczności na świecie zupełnie się nie całuje. Co więcej, są bardzo obrzydzeni i zgorszeni tym aktem. Są to np. społeczności  z Afryki Saharyjskiej, z Afryki Centralnej czy z Ameryki Południowej - mówi Agnieszka Żelaźniewicz, biolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego, która odkryła, że pocałunki mają dużo wspólnego z wypłatą.

- Społeczności, które cechują się dużą nierównością dochodową, całują się częściej. Między innymi Brazylia, Stany Zjednoczone, Kolumbia. Pocałunki służą do podtrzymywania relacji, w tych krajach, relacje pomogą nam żyć, posiadać dzieci, zapłacić za ich utrzymanie itp. – opowiada naukowiec.

Tak zwane IG Noble przyznano po raz 30. na Uniwersytecie Harvarda. Nagrodą jest 3 tryliony dolarów Zimbabwe, które mają wartość kilka dolarów amerykańskich. Ale nie chodzi tu o prestiż, a o zainteresowanie ludzi nauką przez osobliwe tytuły.

- Jedną z nagrodzonych prac, którą zapamiętałam, były badania, które udowodniły, że ludzie, którzy z zawodu zajmują się insektami, często cierpią na arachnofobię (lęk przed pajakami) - dodaje Agnieszka Żelaźniewicz.

Posłuchaj rozmowy z dr Agnieszką Żelaźniewicz

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw
Metoda SUZUKI. Nauka gry na skrzypcach dla dzieci