Wrocław: pilnie potrzeba krwi! RCKiK apeluje o pomoc!

2021-04-20 23:42 Krzysztof Staszkiewicz
We Wrocławiu brakuje krwi! RCKiK apeluje o pomoc!
Autor: Vegasjon/CC4.0/wikimedia.org We Wrocławiu brakuje krwi! RCKiK apeluje o pomoc!

We Wrocławiu krwi jest jak na lekarstwo. Rezerwy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa topnieją w oczach. Najgorzej jest z zapasem wszystkich grup ujemnych, ale zaczyna brakować też 0RH+.

Regionalne centrum Krwiodawstwa dziennie wydaje 300 jednostek krwi do dolnośląskich szpitali.

- Były takie dni, jeszcze całkiem nie dawno, że mieliśmy w rezerwie 1500 jednostek krwi i to zaczęło spadać. 1200, 1000, 900 jednostek i teraz mamy trzykrotnie mniej, czyli ok. 500 jednostek - mówi Adrianna Franc z RCKiK we Wrocławiu. Mimo że niektóre operacje są odwoływane z powodu pandemii, to szpitale i tak zamawiają krew - Pamietajmy natomiast o tym, że nie zmniejsza się ilość wypadków drogowych. Mamy też mnóstwo pacjentów z chorobami nowotworowymi, ludzi, którzy walczą z białaczką i tego nie zmieni żadna pandemia, że nagle ozdrowieją, czy nie będą potrzebować krwi - dodaje Adrianna Franc. 

W centrum brakuje też osocza ozdrowieńców, które pomaga pacjentom w walce z COVID-19

- Z tego miejsca gorąco apeluję do osób, które przeszły objawowo, lub też bezobjawowo koronawirusa, aby zgłosiły się do centrum krwiodawstwa i oddały swoje osocze. Ono naprawdę może pomóc osobom, które walczą z tą chorobą - apeluje Adrianna Franc.

Skuteczność osocza potwierdzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

-Jak najbardziej działa, tylko musi zostać podane w odpowiednim momencie. Wtedy kiedy ten wirus jest jeszcze we krwi i nie zdążył jeszcze zniszczyć tkanki płucnej, czyli jak najszybciej od zakażenia - tłumaczy Profesor Grzegorz Mazur ze szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Szczegóły kto i jak moze oddać krew, czy samo osocze znajdziecie na stronie www.rckik.wroclaw.pl

Raport z anteny 20.04, godz.10
Posłuchaj więcej o zapotrzebowaniu na krew we Wrocławiu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE