Wrocław: pilnie potrzeba krwi! RCKiK apeluje o pomoc!

2021-04-20 23:42 Krzysztof Staszkiewicz
We Wrocławiu brakuje krwi! RCKiK apeluje o pomoc!
Autor: Vegasjon/CC4.0/wikimedia.org We Wrocławiu brakuje krwi! RCKiK apeluje o pomoc!

We Wrocławiu krwi jest jak na lekarstwo. Rezerwy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa topnieją w oczach. Najgorzej jest z zapasem wszystkich grup ujemnych, ale zaczyna brakować też 0RH+.

Regionalne centrum Krwiodawstwa dziennie wydaje 300 jednostek krwi do dolnośląskich szpitali.

- Były takie dni, jeszcze całkiem nie dawno, że mieliśmy w rezerwie 1500 jednostek krwi i to zaczęło spadać. 1200, 1000, 900 jednostek i teraz mamy trzykrotnie mniej, czyli ok. 500 jednostek - mówi Adrianna Franc z RCKiK we Wrocławiu. Mimo że niektóre operacje są odwoływane z powodu pandemii, to szpitale i tak zamawiają krew - Pamietajmy natomiast o tym, że nie zmniejsza się ilość wypadków drogowych. Mamy też mnóstwo pacjentów z chorobami nowotworowymi, ludzi, którzy walczą z białaczką i tego nie zmieni żadna pandemia, że nagle ozdrowieją, czy nie będą potrzebować krwi - dodaje Adrianna Franc. 

W centrum brakuje też osocza ozdrowieńców, które pomaga pacjentom w walce z COVID-19

- Z tego miejsca gorąco apeluję do osób, które przeszły objawowo, lub też bezobjawowo koronawirusa, aby zgłosiły się do centrum krwiodawstwa i oddały swoje osocze. Ono naprawdę może pomóc osobom, które walczą z tą chorobą - apeluje Adrianna Franc.

Skuteczność osocza potwierdzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

-Jak najbardziej działa, tylko musi zostać podane w odpowiednim momencie. Wtedy kiedy ten wirus jest jeszcze we krwi i nie zdążył jeszcze zniszczyć tkanki płucnej, czyli jak najszybciej od zakażenia - tłumaczy Profesor Grzegorz Mazur ze szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Szczegóły kto i jak moze oddać krew, czy samo osocze znajdziecie na stronie www.rckik.wroclaw.pl

Raport z anteny 20.04, godz.10
Posłuchaj więcej o zapotrzebowaniu na krew we Wrocławiu