Wrocław: Nowy Dwór z linią do centrum. Największa inwestycja od ponad 70 lat

2021-04-21 16:26 A.H
To największa taka inwestycja we Wrocławiu od ponad 70 lat. Nowy Dwór z linią do centrum
Autor: Wrocławskie Inwestycje

To ostatni brakujący element w olbrzymiej inwestycji komunikacyjnej Wrocławia. Wrocławskie Inwestycje ogłaszają przetarg na budowę ostatniego odcinka Trasy Autobusowo-Tramwajowej, która połączy Nowy Dwór z centrum miasta. Będzie to największa inwestycja komunikacyjna od ponad 70 lat.

Kto i kiedy zrealizuje projekt?

Miasto w ciągu najbliższych tygodni przystąpi do przygotowywania przetargu. - Będziemy szukać wykonawcy, mam nadzieję, że uda się go szybko znaleźć. To duża inwestycja, bo obejmie nie tylko w torowisko, ale przede wszystkim też w infrastrukturę podziemną. Musimy w tej okolicy odwodnienie - mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Trasa przebiegała będzie wzdłuż ulicy Rogowskiej. Swój początek będzie miała na pl. Orląt Lwowskich i kończyć się będzie na pętli na Nowym Dworze.

Inwestycja 100-lecia!

Odcinek ten zakończy największą inwestycje komunikacyjną Wrocławia od ponad 70 lat. - Ostatnia największa taka inwestycja, to powstanie linii tramwajowej do Leśnicy w 1949 roku - podkreśla Krzysztof Świercz.

W miejscu dzisiejszej pętli autobusowej na Nowym Dworze powstanie zintegrowana pętla autobusowo-tramwajowa.

- Przygotujemy tam instalację pod punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Wykonana zostanie także cała infrastruktura drogowo-komunikacyjna, no i przede wszystkim torowisko tramwajowe - podsumowuje Świercz.

W pobliżu stacji kolejowej Nowy Dwór kierowcy będą mieć możliwość zaparkowania. Powstaje tam już 70 miejsc parkingowych w systemie Park & Ride, w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Wzdłuż ulicy Rogowskiej ma powstać także blisko 1,8km drogi rowerowej, 2,5km chodników oraz 4 pary przystanków. Tramwaje mają zacząć jeździć po tej trasie w 2023 roku.​

Raport z anteny 20.04, godz.10