Kolęda

i

Autor: Diabetes/cc0/wikipedia Co z kolędą na Warmii i Mazurach?

Wrocław: Kolęda 2022 – na jakich zasadach ? Wiemy już, czy księża będą chodzić po domach

2022-01-05 16:06

Jak w tym roku będzie wyglądać kolęda we Wrocławiu? O tym, czy możemy spodziewać się wizyty księdza w naszym domu zadecydowali proboszcze poszczególnych parafii. Okazuje się, że w zależności od konkretnej instytucji wierni dostaną do wyboru kilka opcji między innymi: tryb hybrydowy, spotkanie mieszkańców w kościele, czy kolęda w mieszkaniu na specjalne zaproszenie. Nieliczni zdecydowali się też na jej tradycyjną formę. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Wizyta duszpasterska, potocznie zwana kolędą zwyczajowo odbywa się tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Od dwóch lat pandemia koronawirusa utrudnia jednak możliwość przeprowadzenia jej w tradycyjnej formie. Wierni, a także księża obawiają się potencjalnego zachorowania i rezygnują z osobistych wizyt w domach. W związku z tym niektóre wspólnoty decydują się na różne rozwiązania na przykład spotkania mieszkańców w kościele. Tak w tym roku będzie, chociażby w Archidiecezji Wrocławskiej.

-Wierni z poszczególnych ulic lub miejscowości zostaną zaproszeni na Mszę Świętą do kościoła. Będzie ona odprawiana w ich intencji i w intencji zmarłych z ich rodzin. Na niej porozmawiamy również o problemach, którymi żyje parafia. Odbędzie się też krótkie spotkanie, gdzie zainteresowani wierni zapytają proboszcza o nurtujące ich tematy. Na zakończenie każdy otrzyma wodę święconą, modlitwę błogosławieństwa do samodzielnego poświęcenia mieszkania - mówi Ks. dr Rafał Kowalski rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej

Z tej formy skorzystają między innymi takie wrocławskie parafie :

  • Kościół w. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, przy pl. Wolności 3 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół Chrystusa Króla, przy ul. Młodych Techników 17 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół Trójcy Świętej, przy ul. Krzyckiej 42 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół św. Michała Archanioła, przy ul. Prusa 78 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół św. Wawrzyńca, przy ul. Odona Bujwida 51 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, przy al. A. Brücknera 20/22 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół Świętej Rodziny, przy ul. Monte Cassino 68 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół św. Jakuba i św. Krzysztofa, przy ul. Bolesława Krzywoustego 291 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół św. Stanisława Kostki, przy ul. Hubskiej 91 (kolęda rozpoczęła się już 3. stycznia br.)
  • Kościół św. Klemensa Dworzaka, przy al. Pracy 26 (kolęda rozpoczęła się już 27 grudnia 2021 roku)

Kolęda 2022 we Wrocławiu. Gdzie tradycyjnie, a gdzie wizyty na zaproszenie ?

W jakiej formie będzie przebiegać kolęda w 2022 roku zależy od ustaleń poszczególnych parafii w konkretnych województwach na podstawie wytycznych archidiecezji. Wśród rozwiązań znalazły się też indywidualne wizyty kapłanów na życzenie. Taką opcję trzeba jednak wcześniej zgłosić, chociażby: poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej danej parafii, telefonicznie, osobiście w zakrystii kościoła lub pozostawić wypełniony formularz zaproszenia w specjalnie wyznaczonym miejscu przy ołtarzu. Najczęściej na stronach poszczególnych parafii pojawiają się informacje do kiedy można takie wnioski składać.

Z tej formy skorzystają między innymi takie wrocławskie parafie :

  • Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, al. A. Brücknera 20/22 (Kolęda w domach rozpocznie się 14 lutego br. Wizytę na życzenie można zgłosić do 16 stycznia br.)
  • Kościół im. św. Jadwigi, ul. Pęgowska 10 (wizytę na życzenie można zgłaszać w zakrystii kościoła, e-mailem lub telefonicznie)
  • Kościół św. Kazimierza, ul. Litewska 1 (wizytę na życzenie trzeba zgłosić do 6. stycznia br. poprzez karty z zaproszeniem, które dostępne są w kościele)
  • Kościół św. Anny, ul. Brodzka 163 (wizytę na życzenie można zgłaszać osobiście w zakrystii, ale też mailowo)
  • Kościół św. Mikołaja, ul. św. Antoniego 30 (kolęda rozpocznie się 17. stycznia br., a wizytę na życzenie można zgłaszać osobiście w zakrystii, mailowo albo telefonicznie do 8 stycznia br.)
  • Kościół w. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, pl. Wolności 3 (wizytę na życzenie można zgłaszać osobiście w zakrystii, mailowo albo telefonicznie)
  • Kościół im. św. Jana Apostoła, ul. Królewska 30 (formularz na stronie parafii lub w kościele)
  • Kościół w. Józefa Rzemieślnika, ul. Krakowska 44/46 (wizytę na życzenie można zgłaszać w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia lub mailowo)
  • Kościół Chrystusa Króla, ul. Młodych Techników 17 (ankiety w formie papierowej dostępne w kościele)
  • Kościół św. Klemensa Dworzaka, al. Pracy 26 (wizytę na życzenie można zgłaszać wcześniej w parafii)

Dodatkowo, w tym roku na tradycyjną formę kolędy zdecydował się na przykład Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia przy ulicy Wittiga 10.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!