Zanieczyszczona woda

i

Autor: pixabay.com

Wpadli na genialny pomysł ogrzewania mieszkań. Głównym żródłem będą... ścieki

2022-11-10 12:05

We Wrocławiu powstanie największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Takie ciepło powstaje w procesach produkcyjnych i w serwerowniach. Jak się okazuje, można je także odzyskiwać z... miejskich ścieków. I to właśnie taki projekt realizuje Fortum wraz z MPWiK we Wrocławiu.

- Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum.

Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Jak podkreślił wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, jest to także dobre dla naszego środowiska.

- Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem. Liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcej – powiedział.

Ogrzewanie ze ścieków. Kiedy zacznie działać?

Wrompa – bo taką nazwę będzie nosić wrocławska pompa – zostanie zbudowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2022 roku od budowy przyłącza. W marcu 2023 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastąpi w kwietniu 2024 roku. Wartość zadania to 82 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.

Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Jakiego członu brakuje w nazwie tej miejscowości? Nie mów, że nie wiesz!

Pytanie 1 z 14
Szklarska...
Minister Łukasz Schreiber o oszczędnościach: zaczynamy od siebie