Wielki krok wrocławskiej kinematografii. Powstaje ogromny ekran do wirtualnej scenografii

2022-12-07 14:13
Wielki krok wrocławskiej kinematografii. Powstaje ogromny ekran do wirtualnej scenografii
Autor: Konyevi

Świetne informacje płyną do nas z Centrum Technologii Audiowizualnych, gdzie powstaje największy w Polsce stacjonarny ekran, który przeznaczony jest do wirtualnych produkcji.

Przełomowa technologia wykorzystana została już w wielu filmach i serialach. Wirtualna produkcja polega na wyświetleniu scenografii na wielkiej ścianie zbudowanej z wielkoformatowych ekranów LED. Daje to przede wszystkim ogromne możliwości twórcom, a także jest korzystne dla ich portfela.

Ekran ma mieć powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych, więc potrzebować będzie jeszcze większej przestrzeni. Tę zapewnić ma współpracujące z Dolnośląskim Centrum Technologii Audiowizualnych, Virtual Magic Studio.

Jeśli chodzi o projekty, w których zastosowano już taką technologię, to warto wspomnieć o pierwszym serialu, który wykorzystał wirtualną produkcję w tak dużej skali - The Mandalorian. Osadzony w uniwersum Gwiezdnych Wojen serial Disneya zebrał świetne recenzje, między innymi za efekty specjalne. 

Korzyści z zastosowania takiej technologii są ogromne. Producenci nie muszą tworzyć scenografii w postprodukcji, a aktorzy mogą poczuć klimat miejsca, w którym odgrywają swoją rolę. Zamiast wielkiego zielonego ekranu za swoimi plecami widzą obraz, który znajdzie się za nimi w ostatecznej wersji filmu.

Ułatwieniem jest również to, że konieczność podróżowania w celu nagrania scen w różnych miastach czy miejscach zostaje przez tę technologię ograniczona. Wszystko można "załatwić" za pomocą wielkiego ekranu. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE