Wśród najchętniej nadawanych imion znalazły się m.in.: Franciszek, Antoni, Maria czy Zofia

i

Autor: Ryan Hagerty / Pixabay Wśród najchętniej nadawanych imion znalazły się m.in.: Franciszek, Antoni, Maria czy Zofia

Więcej urodzin czy więcej zgonów? Jak wygląda bilans 2020 r. w Trzebnicy? [POSŁUCHAJ]

2020-12-31 10:47

Mniej narodzin i ślubów, a więcej zgonów. Tak kończy się 2020 r. w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Trzebnicy. Koniec roku to czas podsumowań, m.in. dotyczących imion które wybierali rodzice dla tegorocznych noworodków.

Dane mówią wprost, mieszkańców ubyło bo w kończącym się 2020 r. zarejestrowano więcej zgonów niż urodzeń.

- Przez cały 2020 r. zarejestrowaliśmy 774 urodzeń (936 w 2019 r.) i 1049 zgonów (978 w 2019 r.). Wpływ na mniejszą liczbę zarejestrowanych urodzeń mogło mieć czasowe zamknięcie porodówki w szpitalu w Trzebnicy, a na większą liczbę zgonów panująca epidemia - wyjaśnia Marcin Wojtaśkiewicz, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego w Trzebnicy.

Jakie imiona wybierano dla dzieci? Jak się okazuje dominowały imiona tradycyjne.

-Imiona męskie to: Jan, Franciszek, Antoni, Szymon, Kacper czy Aleksander, a wśród imion żeńskich: Zofia, Pola, Zuzanna, Maria, Liliana czy Laura. Są to imiona podobne jak w latach ubiegłych - wyjaśnia kierownik USC.

Wśród imion pojawiły się też te mniej oczywiste, choć wielkich zaskoczeń nie było.

- Pojawiły się imiona takie jak Leon, Leo, Iwo czy Teodor, a wśród dziewczynek: Gaja, Mia, Liwia czy Inga. Są to imiona które coraz częściej funkcjonują i coraz częściej są nadawane - dodaje M. Wojtaśkiewicz.

Jakie trendy przyniesie nowy rok, tego urzędnicy nie potrafią przewidzieć.

Posłuchaj: Jak wyglądał rok 2020 w statystykach USC w Trzebnicy?
ESKA XD #013
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE