We Wrocławiu powstanie nowoczesne Centrum Diagnostyki Populacyjnej!

2020-05-22 15:06 Łukasz Ekiert
Centrum Diagnostyki Populacyjnej powstanie we Wrocławiu
Autor: Centrum Diagnostyki Populacyjnej powstanie we Wrocławiu

Centrum będzie zajmowało się badaniami w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla chorób zakaźnych i cywilizacyjnych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wizyty we Wrocławiu zaznaczyła, że Polska potrzebuje więcej takich ośrodków badawczych.

W nadchodzących latach pandemie chorób zakaźnych (COVID-19, AH1N1, SARS) będą powracać i mogą stać się naszą codziennością. To oznacza potrzebę dysponowania przez nasz kraj możliwościami przewidywania i przygotowywania się na takie zdarzenia, a w razie ich wystąpienia – możliwością szybkiej reakcji na nagłe zwiększenie potrzeb badawczych i diagnostycznych.

- wyjaśnia prezes sieci badawczej Piotr Dardziński.

Wzmacnianie naszych możliwości diagnozowania, a – co za tym idzie – ograniczania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych ma duże znaczenie nie tylko dla zdrowia naszego społeczeństwa, ale też polskiej gospodarki. Dlatego takie inicjatywy jak Centrum Diagnostyki Populacyjnej są niezwykle cenne.

– mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Zdrowie jest jednym z czterech kluczowych obszarów działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz. Praktycznie każdy z naszych 35 instytutów od pierwszych dni pandemii aktywnie włączył się w walkę z koronawirusem, realizując działania pod wspólnym szyldem Tarczy Naukowej. Koncepcja uruchomienia Centrum Diagnostyki Populacyjnej to kolejny element starannie zaplanowanego działania ukierunkowanego na poszukiwanie skutecznych metod zapobiegania i zwalczania skutków chorób cywilizacyjnych. Polscy naukowcy wielokrotnie pokazali, że ich rozwiązania potrafią zmieniać paradygmat chorób dotykających społeczeństwo. Dzięki Łukasiewicz – PORT i Centrum Diagnostyki Populacyjnej będziemy mogli rozwijać w Polsce nowe metody i testy diagnostyczne oraz poszerzyć badania nad nowymi formami terapii. Jestem przekonany, że nasze nowoczesne rozwiązania będą bodźcem napędzającym polską gospodarkę.

– podkreśla Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

Doświadczenia zebrane przez Łukasiewicz – PORT podczas walki z pandemią koronawirusa zaowocowały pomysłem utworzenia Centrum Diagnostyki Populacyjnej we Wrocławiu. CDP ma łączyć trzy zdolności: kompetencje naukowe dużego i zróżnicowanego zespołu, unikalną infrastrukturę i wyposażenie instytutu oraz masowe zdolności diagnostyki kryzysowej.

– wyjaśnia dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT.

W ośrodku przeprowadza się ponad 200 testów dziennie na obecność koronawirusa.

COŚ DOBREGO #21

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.