Absolwent dyplom studia student studenci absolwenci magister licencjat

i

Autor: Pavel Danilyuk/pexels.com

Wrocław

Tyle zarabiają absolwenci wrocławskich szkół wyższych. To trzeci najlepszy wynik w Polsce

2023-09-29 11:25

Ile zarabia się po studiach? Jak wynika z analiz Polskiej Rady Biznesu, kwota ta nie powala. Przeprowadzono badania, polegające na przeanalizowaniu danych zebranych w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych dla 12 miast w kraju. Jak na tle Polski wypadł Wrocław? Ile zarabiają absolwenci szkół wyższych?

Ile zarabiają absolwenci szkół wyższych? Ile zarabia się po studiach?

Wielu studentów swoją przygodę na uczelniach rozpoczynało zapewne z myślą o przyzwoitych zarobkach w przyszłości. Jak wynika z analiz Polskiej Rady Biznesu, absolwenci szkół wyższych nie mogą jednak od razu liczyć na wymarzoną pensję, choć i tak jest całkiem nieźle. W jakim mieście po studiach zarabia się najwięcej i ile wynosi średnia pensja absolwenta szkoły wyższej? 

Tyle zarabiają absolwenci szkół wyższych

Przeprowadzona analiza dotyczyła osób, które ukończyły studia w roku 2021. Pod uwagę brane były ich zarobki bezpośrednio po odebraniu dyplomu. W analizowanym okresie średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 6 346,15 złotych, podczas gdy świeży absolwent mógł liczyć na średnio 4 403,45 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że po studiach często dostaje się najpierw pracę na najniższych stanowiskach, które są dopiero początkiem drogi do lepszego wynagrodzenia w przyszłości.

Miodowe lata. Zobacz, jak zmienili się aktorzy hitowego serialu!

Absolwenci szkół wyższych z tych miast zarabiają najlepiej

Ciekawym wnioskiem z przeprowadzonej analizy jest też bez wątpienia fakt, że zarobki absolwentów potrafią znacznie różnić się od siebie w zależności od miast, w których uzyskali oni dyplom. Najlepiej w Polsce zarabiają absolwenci z Warszawy, którzy po otrzymaniu dyplomu otrzymują średnio 5 309,57 złotych. Drugie miejsce w małym rankingu zajmują absolwenci szkół wyższych z Górnego Śląska i Zagłębia - ich przeciętne zarobki to 4 850,97 zł. Trzecie miejsce podium należy już do Wrocławia - tutaj po odebraniu dyplomu można liczyć na wynagrodzenie rzędu 4 616,24 zł miesięcznie.

W tych miastach absolwenci szkół wyższych zarabiają najmniej

Po drugiej stronie bieguna są za to absolwenci lublińskich uczelni, którym pracodawcy płacą średnio 4 050,61 złotych. Źle jest również w Krakowie, gdzie średnie wynagrodzenie osób z dyplomem wynosi tylko niecałe dwa złote więcej. Z kolei osoby, które zdobyły tytuł zawodowy licencjata lub magistra w Białymstoku dostaną średnio 4 091,64 złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE