Turyści wrócili do Wrocławia. Które atrakcje cieszą się największą popularnością?

i

Autor: materiały prasowe

Turyści wrócili do Wrocławia. Które atrakcje cieszą się największą popularnością?

2023-02-03 12:50 Materiał sponsorowany

Tylko w zeszłym roku do Wrocławia przyjechało prawie 6 milionów turystów i odwiedzających. Wśród najpopularniejszych atrakcji jest m.in. ZOO, Panorama Racławicka i Hydropolis. – Wracamy do stanu sprzed pandemii – wskazują eksperci.

W 2022 roku dwie agencje — Selectivv oraz Beeline Research and Consulting — przeprowadziły odrębne badania turystyczne. Wynika z nich, że ruch turystyczny we Wrocławiu niemalże powrócił do stanu z roku 2019. – W skali kraju mocno rywalizujemy z bardzo popularnym turystycznie Gdańskiem – mówi Janusz Bujko, socjolog, współwłaściciel firmy Beeline Research and Consulting. W zeszłym roku do Wrocławia przyjechało ok. 5,8 mln turystów i odwiedzających.

Miasto pomaga branży

– Wobec faktycznego dramatu wszystkich gałęzi branży turystycznej od 2020 r., Wrocław zaangażował się zarówno w pomoc doraźną, jak również w działania długofalowe i strategiczne. Ogłoszona została Wrocławska Deklaracja Turystyczna, prezydent powołał Wrocławską Radę Turystyki oraz Radę Gastronomii. Miasto czynnie włączyło się również w powołanie i przystąpienie do Wrocławskiej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia zajmującego się promocją turystyczną Wrocławia i wsparciem branży – mówi Alfred Wagner, zastępca dyrektora Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.

Wśród turystów zagranicznych we Wrocławiu, największą grupę stanowili Niemcy (35 proc.), a następnie mieszkańcy Czech i Wielkiej Brytanii (po 8 proc.). Wśród turystów krajowych, Wrocław najchętniej odwiedzany był przez mieszkańców woj. mazowieckiego (24 proc.), wielkopolskiego (17 proc.) i zachodniopomorskiego (10 proc.). W pierwszym półroczu 2022 r. z noclegu skorzystało niemal dwukrotnie więcej turystów niż w analogicznym okresie w 2021 r. W sierpniu – najlepszym miesiącu 2022 r. – było to niemal 125 tys. turystów. Porównując wykorzystanie bazy noclegowej z innymi polskimi miastami, Wrocław walczy o 3. miejsce (po Warszawie i Krakowie) z Gdańskiem.

Wrocław

i

Autor: materiały prasowe

Miliony zwiedzających

Popularność wrocławskiego ZOO wciąż rośnie – w ubiegłym roku (od stycznia do listopada) ogród odwiedziło ponad 1,54 mln osób. Dla porównania, w ciągu całego 2 0 21 r. bilety do ZOO kupiło 1,44 mln zwiedzających. Najpopularniejszą i największą atrakcją ZOO jest Afrykarium. Sytuacja w Hydropolis była analogiczna. Do Portu Lotniczego we Wrocławiu w każdym miesiącu 2022 r. przylatywało więcej pasażerów, niż miało to miejsce w 2021 r. Cały ruch lotniczy (przylatujący i wylatujący) osiągnął liczbę 2,9 mln pasażerów. To o ponad 100 proc. więcej niż w 2021 r.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE