Turyści widzą Wrocław inaczej! Trwają badania dotyczące zmian w architekturze

i

Autor: Materiały prasowe ZZK Turyści widzą Wrocław inaczej! Trwają badania dotyczące zmian w architekturze

Turyści widzą Wrocław inaczej! Trwają badania dotyczące zmian w architekturze [POSŁUCHAJ]

2022-04-04 15:00

Hala stulecia bez Iglicy? Wrocławski ratusz o piętro wyższy? Czy zauważylibyście zmianę na pierwszy rzut oka? Macie okazję teraz to sprawdzić bo ruszyły badania dotyczące zmian w architekturze. Po co robi się taki projekt? Odpowiedź na to pytanie oraz opis poszczególnych etapów znajdziecie w poniższym materiale.

Każdy z nas codziennie mija miejsca, na które nie zwraca uwagi. Często przechodząc nie dostrzegamy zmian, które dzieją się w naszym otoczeniu czy też na konkretnych obiektach. Może to być dobudowana część, nagle zdemontowany czubek wieży czy też inna kolorystyka miejsca. Zdarza się, że zauważamy te detale dopiero po jakimś czasie. I właśnie tego dotyczy badanie, które obecnie jest przeprowadzane.

- Badanie sprawdza to, jak ludzie różnie reagują na zmianę zachodzące w architekturze w zależności od tego, jak są kulturowo związani z danym miastem, zabytkami, budynkami, które prezentuje - mówi Marta Rusnak, architekt oraz autorka badań.

Mówi też o trzech etapach pracy. Każdy z nich jest wliczany do końcowego wyniku badań.

- Pierwszym etapem badań jest diagnoza optometryczna, później zapraszamy do pomieszczenia, gdzie prowadzone są badania okulograficzne czyli śledzimy jak badany patrzy na przygotowane przez nas zdjęcia i fotomontaże zabytków. Trzecim etapem jest wypełnienie krótkiego formularza - dodaje Rusnak.

Nie każdy jednak może wziąć udział w pracach badawczych. Poszukiwane są osoby, które przebywają we Wrocławiu ponad 4 lata i są Polakami, a drugą grupą są obcokrajowcy, którzy niedawno przyjechali do Wrocławia i posługują się w języku angielskim. Każda z tych osób nie może mieć znaczących wad wzroku. Chętni mogą się zgłaszać przez formularz na stronie wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej a badania mają potrwać około 3 miesiące.

Posłuchaj calej rozmowy z Martą Rusnak, autorką badań:
Majaland w Góraszce. Otwarcie nowego parku rozrywki dla dzieci

Na sam koniec warto sobie zadać pytanie...Po co jest to badanie? Projekt ten są po to, by nie tylko pokazać różnice w obserwacjach, ale także by przyjrzeć się zawodowi okulografa, który w przyszłości mógłby służyć jako narzędzie czy też "podpowiadacz" do tego, jak zarządzać zabytkowymi centrami miast. Jest to wyzwanie bo jak podkreśla Marta Rusek osoby te nie wiedzą kogo pytać o opinie dotyczącą wyglądu zabytków...mieszkańców czy turystów? Badania trwają, więc póki co musicie sobie sami odpowiedzieć na to pytanie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!