Trzebnica opuszcza Lokalną Grupę Działania. Decyzja miasta odbije się na sąsiadach z Zawoni!

2020-02-10 18:43
Zlokalizowana w centrum Wzgórz Trzebnickich Trzebnica postanowiła opuścić Lokalną Grupę Działania
Autor: turystyka.trzebnica.pl Zlokalizowana w centrum Wzgórz Trzebnickich Trzebnica postanowiła opuścić Lokalną Grupę Działania

Na wniosek burmistrza Marka Długozimy, radni Rady Miejskiej w Trzebnicy podjęli decyzję o wystąpieniu ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Kraina Wzgórz Trzebnickich". Przyczyną ma być niesprawiedliwy podział środków, odbywający się kosztem gminy Trzebnica.

- Opuszczamy Lokalną Grupę Działania, bo podział środków jest niesprawiedliwy - uzasadniał na sesji Rady Miejskiej burmistrz Marek Długozima.

- Nie ma potrzeby działania w tej grupie, bo w mojej ocenie ta Lokalna Grupa Działania nie dzieli sprawiedliwie środków na poszczególne gminy. Gmina Trzebnica nie otrzymuje tych środków, jakie powinna otrzymywać - przekonywał burmistrz.

- Ta decyzja jest dla mnie niezrozumiała - komentuje Grzegorz Derela, nowy prezes LGD.

- Przez cztery lata udział Lokalnej Grupy Działania w sfinansowaniu przedsięwzięć na terenie gminy Trzebnica, zarówno dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców czy gminy sięgał blisko dwóch milionów złotych. A to wszystko przy składce wynoszącej ok. 24 tys. zł rocznie - wyjaśnia prezes LGD G. Derela.

W tym samym czasie dla podmiotów z gminy Oborniki Śląskie przeznaczono ok. 1,6 mln zł, z gminy Wisznia Mała - ok. 900 tys. zł, z gminy Zawonia - ok. 700 tys. zł a z gminy Prusice - ok. 400 tys. zł.

Decyzja gminy Trzebnica o wyjściu z LGD odbije się także na gminie Zawonia, która utraci bezpośrednią granicę z obszarem wsparcia. To precedensowa sytuacja, która może zakończyć się wykluczeniem Zawoni z podziału środków w ramach grupy. Lokalna Grupa Działania zwróciła się z prośbą o interpretacje prawną w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego. Decyzję urzędników poznamy w ciągu dwóch miesięcy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE