To już pewne. Powracają niższe ceny biletów MPK we Wrocławiu. Ile będą kosztowały?

2021-06-15 11:45
Wrocław. Z książką bez biletu w komunikacji zbiorowej
Autor: MPK Wrocław Wrocław. Z książką bez biletu w komunikacji zbiorowej

Nieoczekiwany obrót w sprawie cen biletów MPK we Wrocławiu. Wojewoda ostatecznie potwierdził, że za przejazd komunikacją miejską w naszym mieście będziemy ostatecznie płacić tyle, ile przed wprowadzeniem podwyżek. Wracają stare ceny biletów. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Zmiana cen biletów wrocławskiej komunikacji zbiorowej to tegoroczna niekończąca się opowieść. Przypomnijmy, że do podwyżki cen biletów MPK Wrocław doszło 1 stycznia 2021 roku. Miasto i należąca do niego spółka tłumaczyły nią licznymi inwestycjami, a także wzrostem kosztów - wyższa jest pensja minimalna, opłaty za energię czy paliwo. Pomysł ten od samego początku nie podobał się opozycji w Radzie Miejskiej Wrocławia, i nawet po wprowadzeniu już ostatecznie niniejszych podwyżek - starali się za wszelką cenę powalczyć raz jeszcze o poprzednie ceny biletów. 

Jak się okazuje, starania przyniosły skutek. Prawo i Sprawiedliwość złożyło uchwałę ws. powrotu do stawek sprzed 1 stycznia 2021 roku. Zyskała ona poparcie Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia. Za obniżeniem cen biletów głosowało 19 radnych, a przeciw było 18. Sprawa jednak nie była przesądzona.  

Jarosław Krauze, przewodniczący klubu radnych Forum Jacka Sutryka Wspólna Sprawa we wrocławskiej radzie miejskiej, po przegłosowaniu obniżki cen biletów, zapowiedział złożenie wniosku do wojewody dolnośląskiego o jej unieważnienie. Wskazał w nim wadę prawną - brak konsultacji i opinii dla projektu uchwały ze strony Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego, co - jak stwierdził - jest obligatoryjne. 

Wojewoda po przeprowadzeniu postępowania nadzorczego, nie dopatrzył się naruszenia przepisów prawa. Oznacza to, że ceny biletów będą takie, jak przed 1 stycznia 2021 r. 

Ceny biletów MPK Wrocław. Ile zapłacimy za bilety? Od kiedy?  

W związku z ostatecznym rozstrzygnięciem przez wojewodę dolnośląskiego, od 1 lipca wejdzie w życie obniżka cen biletów jednorazowych (w tym czasowych) do poziomów z ubiegłego roku. Ceny pozostałych biletów - imiennych, na okaziciela, aglomeracyjnych imiennych, grupowych pozostaną na obecnym poziomie. Bilety jednorazowe będą kosztowały 3,40 zł. Proporcjonalnie stanieją też inne przejazdówki.  

Raport z anteny 14.06, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE