Te potrawy KONIECZNIE muszą  się znaleźć na wielkanocnym stole

i

Autor: Shutterstock Te potrawy KONIECZNIE muszą się znaleźć na wielkanocnym stole

Wielkanoc

Te potrawy KONIECZNIE muszą się znaleźć na wielkanocnym stole

2023-04-07 15:15

Śniadanie wielkanocne to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów nadchodzących świąt Wielkanocy. Każdy z nas, jak co roku, będzie miał możliwość usiąść przy stole i zjeść uroczyste śniadanie. Jakie dania powinny znaleźć się na wielkanocnym stole? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Śniadanie wielkanocne- co podać na świątecznym stole?

Śniadanie wielkanocne to czas rodzinny- na przyozdobionym białym obrusem i bukszpanem stole znajduje się mnóstwo świątecznych potraw, które tworzą niepowtarzalną atmosferę świąt. Co znajduje się w menu takiego śniadania? Bezdyskusyjnie musi pojawić się tam jajko- symbol świąt Wielkanocy. To właśnie nim przed rozpoczęciem wspólnego jedzenia, trzeba się podzielić. Wśród potraw na wielkanocnym stole jajka mogą się pojawić właściwie w każdej postaci: gotowane na twardo w majonezie, sosie chrzanowym, tatarskim i różnych innych sosach, jaja faszerowane, jaja zapiekane w klopsach, drożdżowych bułkach czy kulebiakach. 

Poza jajami na stole wielkanocnym koniecznie musi się pojawić żurek lub biały barszcz. U niektórych na śniadaniu wielkanocnym można znaleźć zamiast tych dań- zupę chrzanową. Żurek tradycyjnie podawany jest z jajkiem i białą kiełbasą.

W niedzielę podczas śniadania, po przejściu ścisłego postu, możemy sobie pozwolić na jedzenie różnych rodzajów mięs. Króluje wieprzowina. Pojawiają się również potrawy takie jak: szynka, dobrej jakości kiełbasy, biała kiełbasa, kabanosy, pieczeń, schab w ziołach lub faszerowany, boczek czy pasztety. 

Z przystawek na śniadaniu wielkanocnym możemy wykorzystać: sałatkę jarzynową, śledzie, ogórki kiszone, pasty twarogowe. Warto pamiętać też o buraczkach z chrzanem. 

A co z deserem? W Wielkanoc dużą popularnością cieszy się przede wszystkim: mazurek, babka drożdżowa lub piaskowa czy makowiec. Można też śmiało skusić się na tradycyjny sernik i szarlotkę.  

Wielkanocne ucztowanie to doskonała okazja do celebrowania radosnych chwil, więc śmiało możemy konsumować śniadanie w gronie rodziny przez cały dzień.

Kiermasz wielkanocny. Podkarpaccy twórcy pokazali cuda
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE