Wałbrzych

Tak wyglądała praca w wałbrzyskiej kopalni "Chrobry" w 1946 roku. Niesamowite zdjęcia górników

2024-02-08 14:39

29 czerwca 1998 roku z kopalni "Bolesław Chrobry" w Wałbrzychu wyjechał ostatni wózek z węglem. Miejsce, które stanowiło nierozłączną część miasta, a także z którym jest ono wciąż utożsamiane, kiedyś wręcz tętniło życiem. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia pracujących w kopalni górników z lat 1946-1948.

Z czym kojarzy wam się Wałbrzych? Nierozłączną częścią historii tego miasta jest bez wątpienia kopalnia "Bolesław Chrobry", która przez lata stanowiła ekonomiczną podporę dla całego rejonu. Zobaczcie, jak wyglądała praca górników w latach 1946-1948.

Początki kopalni "Chrobry" w Wałbrzychu

Początkowo kopalnia ta nazywała się "Bahnschacht". Powstała w 1780 roku i była prywatną kopalnią rodziny Hochberg - rodu przybyłego na Śląsk z Miśni pod końcu XIII wieku. W roku 1876 połączono ze sobą kilka pól górniczych i kopalń, co uczyniło ją największą kopalnią w Wałbrzychu. Do roku 1945 nosiła niemiecką nazwę "Fürstensteiner Gruben", która w 1945 roku zmieniła się "Wałbrzych". W 1946 nazwę znów zmieniono - tym razem na "Bolesław Chrobry".

Węgiel w kopalni "Chrobry" wydobywano bardzo głęboko

Oprócz imponujących rozmiarów, kopalnia robiła wrażenie również ze względu na skalę wydobycia. W 1945 roku "Chrobry" posiadał pięć czynnych szybów. Węgiel wydobywano na głębokości 365 m i 470 m pod ziemią. W następnych latach kopalnia została unowocześniona. Na przestrzeni kolejnych lat wstawiono nową maszynę wyciągową, wybudowano łaźnię, zainstalowano dwa wentylatory, wybudowano lampiarnię i zamontowano nowe kompresory. W latach 60. odbyła się również modernizacja szybów.

Co pozostało po kopalni "Chrobry"?

W 1964 roku kopalnię "Bolesław Chrobry" połączono z kopalnią "Mieszko" w jeden zakład, który tym razem nie został nazwany po żadnych z historycznych władców Polski. Tym razem był to po prostu "Wałbrzych". 29 czerwca 1998 roku z kopalni wyjechał ostatni wózek z węglem. Część budynków należących do kopalni na przestrzeni lat została wyburzona, w części z nich mieszczą się różne zakłady oraz instytucja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, a jeszcze inna część stoi po prostu pusta. 

Zobacz zdjęcia z kopalni "Chrobry" z lat 1946-1948:

Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.