Tak się zmienia Zamek Książ. Tarasy odzyskują dawny blask

i

Autor: Zamek Książ w Wałbrzychu Facebook/Wojciech Kulig

Dolny Śląsk

Tak się zmienia Zamek Książ w Wałbrzychu. Tarasy odzyskują dawny blask!

2023-10-03 17:50

Zabytkowe tarasy Zamku Książ w Wałbrzychu odzyskują dawny blask. Kilka dni temu zakończyła się rekonstrukcja balustrady przylegającej do fontanny na Tarasie Podkowiastym. To jednak nie jedyna inwestycja na terenie zamku. W najbliższy weekend odbędzie się uroczyste otwarcie dawnego budynku Hochbergów.

W ostatnich miesiącach na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu wykonano spore duże inwestycje, które pochłonęły ponad 4 miliony złotych. Remontu doczekał się np. dawny budynek Hochbergów, zamkowe okna, czy zabytkowa balustrada przy fontannie.

Tarasy Zamku Książ odzyskują dawny blask

Pod koniec września Zamek Książ poinformował o kolejnej zakończonej inwestycji. Udało się zrealizować kompletną rekonstrukcję balustrady przylegającej do fontanny na Tarasie Podkowiastym. Prace polegały na odrestaurowaniu istniejących oraz odtworzeniu brakujących elementów kamiennej balustrady i schodów prowadzących na Taras Podkowiasty. Roboty realizowała wyłoniona w przetargu firma konserwatorska.

- To nie koniec naszych prac na tarasach. Na połowę listopada planowane jest zakończenie remontu muszli mozaikowej przy Tarasie Kasztanowcowym. W przyszłym roku natomiast zostaną odtworzone zaginione w czasie wojny rzeźby na Tarasie Środkowym. Tarasy możecie zwiedzać codziennie do połowy października. Później zaprosimy was na Ogrody Światła – czytamy w komunikacie Zamku Książ.

Remontu doczekał się budynek bramny z 1720 roku.

- Odbyły się już prace odbiorowe w budynku bramnym, czyli w dawnym budynku Hochbergów. W obiekcie wymieniono okna, pokrycie dachowe, ale zmieniło się przede wszystkim wnętrze. Widok z tego miejsca jest niesamowity – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Wielkie otwarcie budynku bramnego będącego częścią kompleksu Zamku Książ nastąpi już w sobotę 7 października. To właśnie tego dnia o godz. 16:00 zaplanowano spotkanie z Sylwią Bielawską – wiceprezydent Wałbrzycha, która opowie o historii Biblioteki Majorackiej. W niedzielę natomiast, o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z Mattem Mykytyszynem, który opowie o historii budynku bramnego. Liczba miejsc jest ograniczona, a wstęp na obaw wydarzenia jest bezpłatny.

Ratusz w Strzelinie odbudowany w starym stylu. Na ten wygląd czekał prawie 80 lat

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE