Susza w Polsce. IMGW ostrzega: "niski stan rzek i zagrożenie pożarowe!"

2022-08-09 9:07
Susza w Polsce. IMGW ostrzega: niski stan rzek i zagrożenie pożarowe!
Autor: canva/ screen: Twitter IMGW

Pomimo ostatnich opadów deszczu, poziom wód w polskich rzekach jest niski, co z kolei prowadzi do suszy. Z niepokojem na to zjawisko patrzą eksperci. - Z każdą godziną przybywa stacji, które alarmują o wystąpieniu suszy hydrologicznej - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na terenie całej Polski instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną alarmują, że lokalne rzeki mają coraz mniej wody. Odpowiedzialne za to są bezśnieżna zima i niewystarczająca ilość opadów deszczu. - Ponad 50 proc. stacji wodowskazowych, a jest ich w Polsce ponad 600, one wskazują stan wody niskiej. Dla ponad 50 rzek wydane są ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, więc sytuacja jest naprawdę poważna – mówi Grzegorz Walijewski z IMGW. 

Nie tylko rzeki z powodu suszy i parowania wody podczas upałów mają niedobór wody. Wysychają także lasy i parki. Instytucje państwowe alarmują, wprowadzają ostrzeżenia hydrologiczne, władze samorządowe walcząc z niedoborem wody, wprowadzają zakazy używania wody, w celach innych niż bytowe.

Susza w Polsce. Stan zagrożenia pożarowego

Prognozowane zagrożenie pożarowe na 9.08.2022 r. w większości kraju będzie wysokie, miejscami nawet bardzo wysokie lub ekstremalne. Nie dotyczy to wyłącznie południowego wschodu - tam możliwość wystąpienia pożaru będzie niska.

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec upalnych dni bez deszczu. Wysoka temperatura będzie nam towarzyszyć co najmniej do końca sierpnia. W perspektywie następnych 2 tygodni zapowiadają się przynajmniej dwie fale upałów.

Temperatura przeważnie będzie sięgać od 30 do 33 stopni, w skrajnych przypadkach dojdzie do 37-38 stopni w cieniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE