Studenci z Poltechniki Wrocławskiej stworzyli papierowe przegrody dla uchodźców z Ukrainy. Mają dawać im namiastkę prywatności

i

Autor: Politechnika Wrocławska mat. prasowe Studenci z Poltechniki Wrocławskiej stworzyli papierowe przegrody dla uchodźców z Ukrainy. Mają dawać im namiastkę prywatności

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali papierowe przegrody dla uchodźców z Ukrainy. Mają dawać im namiastkę prywatności

2022-03-16 13:24

W miejscach odpoczynku uchodźców, w tym w galerii BWA na Dworcu Głównym stanęły specjalne papierowe przegrody, które mają dawać namiastkę prywatności przybywającym do Wrocławia Ukraińcom. Zbudowali je m.in. studenci z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

System papierowych przegród powstał pod okiem światowej sławy japońskiego architekta Shigeru Bana oraz naukowców z Politechnik Wrocławskiej i Lubelskiej.

„Przegrody zbudowaliśmy z tekturowych słupów pokrytych polietylenem i belek powleczonych papierem typu kraft, czyli papierem siarczanowym wytwarzanym z makulatury albo włókien pierwotnych. Połączyliśmy je papierowymi łącznikami i taśmą zbrojoną” – tłumaczył dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, cytowany w prasowym komunikacie uczelni.

Jak podkreślił, jest to optymalne rozwiązanie wykorzystujące możliwie najcieńsze tuleje z papieru, ale gwarantujące bezpieczeństwo. Pomiędzy przegrodami rozwieszone zostały tekstylne zasłony tworzące „ściany”.

Dr Łątka wskazał, że taki system jest nie tylko łatwy i szybki w montażu, ale później także w demontażu, nie generuje też dużych kosztów i – jako papierowy – jest przyjazny dla środowiska.

„Przede wszystkim jednak pozwala stworzyć namiastkę własnego pokoju dla ludzi, którzy właśnie stracili swoje domy zniszczone w bombardowaniu albo musieli z nich uciekać, by chronić życie swoje i bliskich. Te przegrody dają choć odrobinę prywatności, godności i bezpieczeństwa, a to ogromnie ważne” – podkreślił.

Na wrocławskim dworcu stanęło 60 takich jednostek. Materiały na kolejnych kilkaset pojadą też do Lwowa, gdzie takie same przegrody powstaną pod okiem lokalnego architekta.

Japoński architekt Shigeru Ban zaprojektował system papierowych przegród (Paper Partition System) w 2004 roku po trzęsieniu ziemi w regionie Niigata. Dawały odrobinę prywatności tysiącom osób, które straciły wówczas dach nad głową i zmuszone były do szukania schronienia w dużych halach przygotowanych dla ofiar trzęsienia.

Kolejne wersje przegród pomagały m.in. osobom, których domy zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi w Fukuoka w 2008 r. oraz trzęsienia ziemi i tsunami w regionie Tohoku w Japonii w 2011 r.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 15.03 (Andrij Deszczyca - ambasador Ukrainy w Polsce, A. Kobieracki - były zastępca Sekretarza Generalnego NATO) Sedno Sprawy: S.Żaryn
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE