Straż pożarna sprawdza schrony w Polsce. Sytuacja we Wrocławiu jest niepokojąca

i

Autor: pixabay.com

Straż pożarna sprawdza schrony w Polsce. Sytuacja we Wrocławiu jest niepokojąca

2022-10-12 8:58

We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia - poinformował w poniedziałek w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Dodał, że w całym kraju jest 62 tysiące takich obiektów. Jak sytuacja przedstawia się we Wrocławiu? Sprawdźcie.

"We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto właśnie inwentaryzację stanu tych schronów" - powiedział w poniedziałek w Polsat News Maciej Wąsik. Dodał, że chodzi także o miejsca schronienia.

W całym kraju jest 62 tysiące tego typu obiektów. Wiceszef MSWiA zapewnił także, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona, a inwentaryzacja schronów to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane. Potrwa ona dwa miesiące.

Schrony we Wrocławiu. Gdzie się znajdują?

Jak informuje portal TuWtoclaw.com, we Wrocławiu podczas drugiej wojny światowej powstało pięć schronów i bunkrów naziemnych i cztery podziemne. Są to obiekty m.in. na pl. Strzegomskim, przy ul. Stalowej, Ładnej, pl. Słowiańskim oraz pod placami Nowy Targ, Solnym i pod Dworcem Głównym. Później, w epoce zimnej wojny, w drugiej połowie XX wieku, piwnice w nowych blokach projektowane były najczęściej tak, aby mogły też pełnić funkcję schronu.

W wykazie z 1998 r. znajduje się ponad 3000 schronów, bunkrów i ukryć na terenie Wrocławia. Schronienie mogło w nich znaleźć ponad 90 tys. osób. W kolejnych latach poniemieckie schrony i bunkry zamieniły się w muzea i parkingi podziemne, a eksperci zajmujący się obroną cywilną mają duże wątpliwości dotyczące obecnego stanu zapomnianych od lat wyjść awaryjnych z piwnic i ich przewodów wentylacyjnych - informuje portal. 

- W tej chwili nie byłoby możliwości ukrycia ludzi. Jeśli nawet udałoby się szybko przystosować te bunkry i schrony z czasów drugiej wojny światowej, to przy liczbie mieszkańców Wrocławia byłoby to za mało - wskazał w rozmowie z TuWroclaw.com dr inż. Romuald Grocki, adiunkt Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. 

Wiceszef MSWiA Maciej podkreślił, że polska straż pożarna blisko współpracuje ze strażakami Ukraińskimi i dodał, że jeśli chodzi o system ochrony cywilnej to będzie on budowany "w sposób bardziej dynamiczny" i bardzo duży nacisk zostanie położony na pierwszą pomoc.

Kamiński: "Morawiecki mówi Putinem" [Express Biedrzyckiej]