Dziecko otwierające kalendarz adwentowy

i

Autor: Getty images Kalendarz adwentowy dla dzieci. Pomysły na domowe kalendarze adwentowe!

Są osoby, którym możesz pomóc tylko Ty! Ruszyła Szlachetna Paczka na Dolnym Śląsku

2022-10-18 14:59

Mimo, że do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze sporo czasu, Szlachetna Paczka już teraz rozpoczęła swoje działania. Rekrutacja wolontariuszy, tworzenie bazy rodzin, czy kontakt z darczyńcami – to tylko niektóre z etapów, które setki osób muszą wykonać, aby w ostateczności zobaczyć uśmiechy na twarzach potrzebujących. Jak się okazuje każdy z nas może w nich uczestniczyć i razem zmieniać świat na lepsze. W jaki sposób? Przeczytajcie poniżej.

Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce, który od 2001 roku w realny sposób zmienia historie ludzi w potrzebie. Pomoc, którą niosą osoby, tworzące tę akcję nie skupia się jedynie na przygotowywaniu paczek. To bardziej złożony proces, opierający się na wzajemnej interakcji wolontariuszy, rodzin i darczyńców. Ci pierwsi szukają, a następnie współpracują z potrzebującymi. Natomiast właśnie dla nich darczyńcy przygotowują specjalnie dedykowany podarunek. Tylko w tamtym roku łączna wartość takich prezentów wyniosła około 70 milionów złotych i udało się w ten sposób wesprzeć ponad 17 tysięcy rodzin. Każda edycja przynosi jednak nowe wyzwania, chociażby w 2020 roku – pandemię, a w obecnym czasie inflację, czy wojnę na Ukrainie.

-Każdy rok przynosi nowe sytuacje. W tym wypadku może to być inflacja, a co za tym idzie – puste portfele Polaków. Natomiast przy wywiadach prowadzonych przez wolontariuszy pytamy się o: ilość pieniędzy, która przypada na jedną osobę w rodzinie i czy ktoś szuka na przykład pracy. Później wszystkie te informacje bierzemy pod uwagę, a wspólnym mianownikiem jest to, czy pomożemy, czy też nie - podkreśla Anna Kałka z dolnośląskiej Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka na Dolnym Śląsku. Jak można pomóc?

Do wczoraj (17 października) Szlachetna Paczka prowadziła rekrutację na wolontariuszy, którzy między innymi będą już niedługo przeprowadzać wywiady z osobami potrzebującymi, aby następnie stworzyć specjalne opisy z informacjami czego najbardziej im brakuje lub jakie są ich marzenia. Właśnie na ich podstawie potencjalni darczyńcy będą później przygotowywać odpowiednio dedykowane podarunki. Co więcej każdy z nas może na ten jeden dzień zamienić się w Świętego Mikołaja, czyli darczyńcę Szlachetnej Paczki. Dodatkowo taki prezent można skompletować wspólnie, chociażby z domownikami, przyjaciółmi, czy ze znajomymi z pracy. Przykładowo, dwa lata temu w województwie dolnośląskim pakunki otrzymało około 1500 rodzin, a w poprzednia akcja przyniosła szczęście około 2000.

Dodajmy, że warto nadal śledzić stronę internetową Szlachetnej Paczki, ponieważ podobnie jak w zeszłym roku możliwość zostania wolontariuszem najprawdopodobniej będzie przedłużona. Ponadto to właśnie tam pojawią się za niedługo wspomniane opisy, które pomogą również nam w kompletowaniu paczek.