Ruszają kolejne remonty MPK Wrocław. Zmiany w trasach tramwajów [SZCZEGÓŁY]

2021-09-24 13:20
Ruszają kolejne remonty MPK Wrocław
Autor: mat.pras

Remont skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego, Widok i Szewskiej oraz dalszy ciąg zielonego torowiska w al. Hallera – to kolejne inwestycje MPK w ramach trwającego programu #TORYwolucja. W związku z rozpoczynającymi się w sobotę, 25 września, pracami, tramwaje kursujące na tych odcinkach pojadą objazdami. Zobaczcie poniżej wszystkie zmiany.

Widok na lepsze tory

Prace u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego, Widok i Szewskiej MPK zacznie od wymiany skrzyżowania torów. - To jedno z ważniejszych miejsc na naszej komunikacyjnej mapie, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku, przez które przebiegają bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów linie tramwajowe łączące np. zachód ze wschodem Wrocławia. Dlatego jest to inwestycja tak ważna dla całego miasta – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Od 25 września podczas trwania prac, czyli jak zakłada MPK - przez najbliższy miesiąc - tramwaje linii 6 i 7 w stronę pętli Kowale i Poświętne od Renomy pojadą przez Podwale, koło Narodowego Forum Muzyki i ul. Kazimierza Wielkiego do Szewskiej. Linia 15 do Poświętnego będzie kursowała przez pl. Legionów, ul. Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego i Szewską, a linia 4 – w obie strony ulicą Piłsudskiego, Małachowskiego, Pułaskiego do pl. Społecznego. Pierwszy etap prac potrwa około miesiąca.

W listopadzie – po przerwie związanej z dniem Wszystkich Świętych i koniecznością zachowania pełnej przejezdności dla tramwajów dowożących wrocławian na cmentarze – torowcy zajmą się kolejnym etapem: wymianą rozjazdu i fragmentu torów na ul. Widok. Pozwala on skręcać tramwajom jadącym od opery w stronę przystanku „Świdnicka” lub jechać prosto w ul. Szewską.

MPK, w ramach całej inwestycji, oprócz szyn i rozjazdów wymieni także zabudowę i konstrukcję nawierzchni w miejscach, w których przez tory tramwajowe przejeżdżają auta.

Hat-trick w alei Hallera

W ciągu al. Hallera MPK 25 września w sobotę MPK Wrocław rozpocznie aż trzy istotne inwestycje. Pierwsza z nich to kontynuacja zielonego torowiska na odcinku od skrzyżowania z ul. Mielecką do ul. Powstańców Śląskich, o którego urządzenie w tym miejscu prosili mieszkańcy. Mowa o ponad 1500 metrach toru pojedynczego (około 750 metrów dwutorowej trasy).

– Wymienimy tam podkłady, szyny, wyremontujemy przejścia dla pieszych. Zielone torowisko będzie cichsze w eksploatacji niż dotychczasowe, wykonane w tradycyjny sposób. Ponadto trawa na torach służy środowisku – gromadzi ona bowiem wodę i sprzyja walce z tzw. miejskimi wyspami ciepła - mówi Krzysztof Balawejder.

W czasie prowadzonych prac tramwaje będą kursować objazdami – linie 20 i 70 od ul. Powstańców Śląskich do pętli Krzyki, a linia 74 od ul. Grabiszyńskiej do Oporowa. Wzdłuż alei Hallera uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza 720.

Przewoźnik wykorzysta ten czas, aby zająć się jeszcze dwoma inwestycjami w tym miejscu: wymianą rozjazdów od strony ul. Powstańców Śląskich i od strony ul. Grabiszyńskiej. Będą one wyposażone w nowe, zdalnie sterowane zwrotnice z systemem ogrzewania i odwodnienia. Dzięki temu przewoźnik ograniczy ryzyko awarii i zwiększy niezawodność komunikacji tramwajowej w tej części miasta.

Raport z anteny 23.09, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE