Sąd

i

Autor: succo/Pixabay/cc0

Rusza śledztwo ws. gróźb karalnych wobec prezydentów kilkunastu polskich miast. Wśród nich jest Jacek Sutryk

2021-09-09 12:22

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie formułowania gróźb karalnych wobec prezydentów 18 polskich miast, w tym prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. "Na ten moment nikomu nie przedstawiono zarzutów" – przekazał prokurator.

O otrzymaniu wiadomości z pogróżkami na służbową skrzynkę mailową prezydent Wrocławia poinformował w mediach społecznościach pod koniec lipca. O zdarzeniu zawiadomił policję. W mailu skierowanym do prezydenta Wrocławia napisano m.in. "Zadźgam cię, jak Adamowicza", "Długo nie pożyjesz", "Pożegnaj się z rodziną". Więcej o tym zdarzeniu pisaliśmy tutaj.

Maile o podobnej treści otrzymali także inni samorządowcy, m.in. prezydenci Gdańska, Białegostoku, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Olsztyna, Sieradza, Leszna, czy Płocka.

Śledztwo dotyczące kierowania gróźb karalnych wobec prezydenta Wrocławia wszczęła wrocławska prokuratura.

- Do trwającego śledztwa załączonych zostało obecnie 17 innych postępowań z obszaru kraju, dotyczących gróźb karalnych kierowanych drogą elektroniczną na szkodę prezydentów polskich miast. To czyn zagrożony karą do dwóch lat pozbawiania wolności – przekazał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Radosław Żarkowski.

Dodał, że na razie w sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów.

- Trwają czynności związane z gromadzeniem materiału dowodowego; działania prokuratury zmierzają do tego, aby ustalić sprawcę zdarzenia i przeprowadzić działania procesowe w tym zakresie - powiedział prokurator.

Raport z anteny 8.09, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE