Rosnące koszty, brak dostawcy ciepła, nowy sprzęt. Z czym boryka się Milickie Centrum Medyczne?

2020-09-18 12:49 Sebastian Stelmach
Milickie Centrum Medyczne w Miliczu
Autor: Sebastian Stelmach Milickie Centrum Medyczne w Miliczu

Sytuacja organizacyjna i finansowa Milickiego Centrum Medycznego była omawiana na sesji Rady Powiatu Milickiego w czwartek 17 września. Informację na temat tego, co dzieje się w szpitalu, pod nieobecność prezesów MCM przedstawiła wicestarosta Halina Góra.

Kto ogrzeje szpital?

Najważniejszym problemem z jakim obecnie boryka się szpital jest zapewnienie źródła ciepła dla całego kompleksu szpitalnego. Przypomnijmy, że przed rokiem firma Eco ABC wypowiedziała szpitalowi umowę na dostawy ciepła. Termin wypowiedzenia mija 26 września. Mimo to, przez rok zarząd szpitala nie wypracował rozwiązania tej kwestii.

Jak przekonywała na sesji Rady Powiatu wicestarosta Halina Góra, jedynym rozwiązaniem w tej chwili jest aneksowanie umowy ze spółką Eco ABC, która jest właścicielem kotłowni. Umowa taka nie została jednak jeszcze przygotowana, a zarządowi szpitala pozostał niespełna tydzień by rozwiązać ten problem.

Blisko 5 milionów zobowiązań i rosnące koszty

Jak informowała radnych wicestarosta Halina Góra, w ostatnich miesiącach doszło do wzrostu kosztów funkcjonowania Milickiego Centrum Medycznego. Głównym czynnikiem są rosnące wydatki na płace.

- Koszty działalności operacyjnej wzrosły do lipca o 3 mln 160 tys. zł. Największą pozycją kosztową są wynagrodzenia, w których znalazły się m.in. podwyżki płacy minimalnej czy ustawowe podwyżki dla pracowników służby zdrowia - mówiła wicestarosta Góra. Szpitalne koszty rosną także w kosztach zarządu, opłatach za odpady komunalne czy za utylizację odpadów medycznych. Spadają natomiast m.in. w kosztach materiałowych, ze względu na mniejszą liczbę pacjentów w czasach epidemii.

Według danych na 14 września br., Milickie Centrum Medyczne miało blisko 5 milionów zobowiązań.

- Zobowiązania wymagalne wynoszą 1 mln 373 tys. zł, a zobowiązania niewymagalne wyniosły 3 mln 473 tys. zł - wskazywała Halina Góra.

Szczegółowy raport o stanie finansów Milickiego Centrum Medycznego poznamy w październiku, po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych przez walne zgromadzenie wspólników MCM. Walne odbędzie się do końca września.

Milion złotych za sprzęt dla szpitala

Milickie Centrum Medyczne ma jednak powody do zadowolenia. Od początku pandemii szpital pozyskał różnorodny sprzęt medyczny i wyposażenie szpitala, o wartości miliona złotych.

- Spółce udało się pozyskać darowizny dzięki czemu m.in. wyposażono oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w nowe łóżka i nowe meble. Poza tym pozyskano sześć respiratorów transportowych, jeden stacjonarny, aparat do znieczuleń z możliwością respiracji i aparat do wysokoprzepływowej tlenoterapii. Dodatkowo otrzymano też drobny sprzęt medyczny jak termometry bezdotykowe - informowała wicestarosta.

W szpitalu pojawił się także nowy sprzęt AGD i materiały budowlane.

- Lodówki, pralki, kuchenki mikrofalowe, czajniki i blendery. Do tego płytki ścienne i podłogowe, kleje, farby, kabiny prysznicowe, umywalki i baterie umywalkowe i prysznicowe, które zostaną wykorzystane do odremontowania łazienek - zakończyła Halina Góra.

A to wszystko dzięki zaangażowaniu samorządów, mieszkańców oraz okolicznych firm.

ESKA XD #002

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.