Raport: Polacy nie chcą iść na groby. Wiele osób planuje wyjazd w góry

2022-10-31 7:56

W długi listopadowy weekend co trzeci turysta planuje wyjazd dwuosobowy. Najpopularniejsze są miejscowości położone w górach - wynika z wtorkowej informacji portalu Nocowanie.pl. Jak dodano, widoczne jest odnowione zainteresowanie wypoczynkiem w Bieszczadach.

Jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl, blisko 30 proc. osób odwiedzających portal jest zainteresowanych krajowym wyjazdem pomiędzy 29 października a 6 listopada, przy czym - jak wskazano - na całe siedem dni planuje wyjechać mniej niż 6 proc., a na pięć lub cztery - niecałe 5 proc.

Co trzeci turysta planuje dwuosobowy jesienny wyjazd; przybywa też wyjeżdżających w pojedynkę. Według szacunków ekspertów z Nocowanie.pl średni koszt noclegu za osobę na dobę w tym czasie wyniesie 71 zł.

Analizując liczbę odwiedzin serwisu wskazano, że użytkownicy najczęściej planują odwiedzać województwa: małopolskie (33 proc. wyszukiwań), dolnośląskie (21 proc.) oraz śląskie (12 proc.). Nad morze, do województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, wybiera się w sumie 17 proc. turystów. Do województwa mazowieckiego, zwykle cieszącego się bardzo umiarkowanym zainteresowaniem, wybiera się ponad 4 proc. podróżujących.

W te miejsca chcą jechać Polacy na Wszystkich Świętych

Jak wskazano, najpopularniejszą w tym okresie miejscowością wśród użytkowników serwisu jest Zakopane, w którym szuka zakwaterowania 7,5 proc. wyjeżdżających. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (6,3 proc.), a za nim: Szklarska Poręba (5 proc.), Karpacz (4,5 proc.) i Wisła (4 proc.). Szóste miejsce zajmuje Warszawa (3,5 proc.), w czasie wakacji niemieszcząca się nawet w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejscowości.

Wśród dwudziestu miejscowości najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników serwisu znalazła się położona na pograniczu Bieszczadzkiego Parku Narodowego Wetlina (woj. podkarpackie, pow. leski), co oznacza powrót zainteresowania turystów Bieszczadami po okresie niepewności związanej z wojną za wschodnią granicą.

Raport Złotorowicza - dr Szymon Kardaś