Mamy 30 lat! Krótka historia o tym, jak zaczęliśmy robić najlepsze radio na świecie

i

Autor: FB: 73,2 Dawna Eska Wrocław. Sylwester '93. Piotr Sworakowski, Tomasz Zuterek

30 lat Radia Eska Wrocław!

Radio Eska Wrocław ma 30 lat! Niezwykłe anegdoty o początkach najlepszego radia na świecie

2023-03-21 9:51

30 lat! Dalibyście wiarę? 21 marca 1993 roku nasze radio nadało swoją pierwszą audycję. Eska była całkowicie przełomowa - tworzyliśmy pierwszą komercyjną radiostację we Wrocławiu. Nadawaliśmy z Poltegoru, na którego miejscu stoi aktualnie najwyższy budynek w stolicy Dolnego Śląska. Z okazji naszych urodzin zapraszamy na kilka anegdot z dawnych lat!

30 lat minęło jak jeden dzień. Dokładnie 1560 tygodni temu rozpoczęliśmy nadawać swoją pierwszą audycję. Z okazji urodzin Radia Eska Wrocław postanowiliśmy zebrać dla was kilka ciekawych anegdot, które idealnie pokazują, jak niegdyś działała nasza radiostacja.

Radio Eska Wrocław - pierwszy utwór na antenie 

Podróżowaliście kiedyś wehikułem czasu? Jeśli nie, to zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie, że jest rok 1993. Za oknami pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, jednak we wstajecie do pracy. Jest godzina 6:00 - zawsze o tej porze szukacie dobrej muzyki na waszym radioodbiorniku. Chwilę kręcicie gałką, aż nagle słyszycie pierwsze dźwięki jednego z utworów The Cure - charakterystyczna gitara i bębny muszą oznaczać “Friday I'm in Love". Chwilę później głos Tomasza Zuterka informuje was, że słuchacie Radia Eska Wrocław.  

Radio Eska Wrocław - jak zrobić serwis informacyjny?

Jeśli narzekaliście kiedyś na to, że w waszej pracy coś jest drewniane, zacofane albo słabo działa, to mamy też anegdotę skrojoną idealnie dla was. Choć serwisy informacyjne brzmiały zawsze profesjonalnie, to powstawały czasem w niezwykłych bólach. Wiadomości nagrane były na kasety, które w całość spajał prowadzący i DJ. Pierwszy z nich musiał odpowiednio ponumerować kasety, by ten drugi wiedział, w jakiej kolejności je puścić. Ważna była w tym wszystkim duża sprawność DJ-a - po odsłuchaniu jednej kasety prowadzący wracał za mikrofon, by dać swojemu koledze chwilę na ręczną wymianę kasety na następną. 

Radio Eska Wrocław - kiedyś graliśmy taką muzykę 

Swoją przygodę zaczęliśmy od The Cure, ale jakie zespoły królowały na naszej antenie w pierwszych latach? W pierwsze dni dominował zespół De Mono, jednak sam proces puszczania muzyki wyglądał tak, że dyżurujący szedł do pokoju, brał plik płyt i grał, co tylko miał ochotę. Nie było określonego profilu odbiorcy, nie było prób dopasowania się do grupy docelowej. Radio Eska Wrocław była odzwierciedleniem humorów jej pracowników.

Radio Eska Wrocław ma 30 lat! Niezwykłe anegdoty o początkach najlepszego radia na świecie

i

Autor: FB: 73,2 Dawna Eska Wrocław. Gorące lato 1993 roku

Radio Eska Wrocław - mistrzostwo Polski nie tylko wśród radiostacji

Co ciekawe, nasze radio dosyć mocno przyczyniło się również do sukcesów koszykarskiego Śląska Wrocław. W 1994 roku Radio Eska Wrocław zdecydowało się na sponsoring klubu, a później także na jego przejęcie. Śląsk momentalnie zdominował krajowe podwórko, seryjnie zdobywając kolejne mistrzostwa Polski. 

"Pamiętam, że po pierwszym mistrzostwie Polski DJ, który przyszedł do pracy na noc, od 22.00 do 6.00 rano, musiał pracować do 13.00. To dlatego, że rano nikt nie przyszedł do pracy. wszyscy byli jeszcze zaangażowani w konsumpcję tego mistrzostwa Polski i świętowania" - wspominał niegdyś Super Expressowi Michał Lizak.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE