survival Wrocław

i

Autor: Przegląd Sztuki Survival

Przegląd Sztuki Survival w dawnej przepompowni! To jedyna szansa, aby wejść do budynku

2020-09-10 18:12

Do niedzieli można zwiedzić na co dzień niedostępną dawną przepompownię ścieków we wrocławskim Porcie Miejskim. Jeszcze nigdy od ponad stu lat nie była udostępniona publicznie. A stało się to za sprawą 18. edycji Przeglądu Sztuki Survival. Zabytkowy budynek zamienił się w wielką wystawę.

W czwartek wystartował Przegląd Sztuki Survival, Wasteland. Tytuł tegorocznego Przeglądu, choć sam w sobie znaczący, odnosi się do opublikowanego w 1922 roku zapewne najbardziej znanego utworu Thomasa Stearnsa Eliota.

- Fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, poemat "Ziemia jałowa" ("The Waste Land"), to wielogłosowa i wielowarstwowa kompozycja, w której wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i kultury poharatanej nie do poznania - mówi Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka.

Eliot był punktem wyjścia do stworzenia identyfikacji wizualnej SURVIVALU autorstwa Łukasza Palucha – inspirowana plakatami kina grozy przedstawia aranżowany widok z wnętrza przepompowni Port Miejski – tegorocznej lokalizacji Przeglądu.

W tym roku SURVIVAL odkryje przed publicznością niedostępną dotąd przepompownię Port Miejski, powstałą w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry. Przez ponad 100 lat była ona kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie – uruchomionego w 1881 roku. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci: Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie.

W pomieszczeniach budynku obejrzymy m.in. kilkadziesiąt prac artystów wyłonionych w konkursie na realizacje artystyczne. Na wystawie głównej będzie można zobaczyć zarówno rozbudowane instalacje site-specific, jak i wideo czy obiekty rzeźbiarskie.

– Nowością w programie jest Scena Wideo prezentująca prace wybrane specjalnie na tegoroczny festiwal, które posługując się ruchomym obrazem, oferują zaskakujące perspektywy odczytania zagadnień tegorocznego SURVIVALU – opowiada Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka Przeglądu.

Podczas Przeglądu, jak co roku, będzie można wziąć udział w licznych oprowadzaniach kuratorskich. Odbędą się także specjalne oprowadzania dla niepełnosprawnych, oprowadzania w języku angielskim oraz spacery dla rodziców z małymi dziećmi w ramach cyklu BAW! Baby Art Walk. Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu zaprosi na oprowadzanie historyczne po Porcie Miejskim.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE