Piórnik

i

Autor: pixabay.com

Program 300 plus. Dla kogo? Jak złożyć wniosek?

2022-08-29 11:10

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego, a wraz z nim, pojawia się sporo pytań rodziców dotyczących dodatku 300+. Komu należą się dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną dla dziecka? Jak złożyć wniosek? Do kiedy? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

300 plus to świadczenie przeznaczone dla uczniów na wyprawkę szkolną. Otrzymuje się je bez względu na dochód rodziny, jeżeli jest się rodzicem lub opiekunem dziecka uczęszczającego do szkoły w wieku do 20 lat lub w przypadku ucznia z niepełnosprawnością - w wieku do 24 lat. Pieniądze otrzymuje się na rachunek bankowy. Obecnie wsparcie to otrzymuje ok. 4,5 mln polskich dzieci. Program realizowany jest od 2018 r. 

300 plus, zwany inaczej programem Dobry Start, ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, niezależnie od statusu materialnego, społecznego czy kulturowego ich rodzin.

Program 300 plus. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe. Rodzice mogą to zrobić za pośrednictwem:

  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej. Taka możliwość istnieje w bankach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., BNP, Credit Agricole Bank Polska S.A., Getin Noble Bank, ING, Kasa Stefczyka, mBank, Nest Bank, Pekao S.A., PKO Bank Polski, SGB, SKOK Śląsk

Do kiedy wniosek o 300 plus?

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022r. Po 30 listopada można złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start tylko w przypadku, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Jeżeli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia to wypłata świadczenia jest gwarantowana nie później niż do 30 września. Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie) to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie 300 plus. Inne ważne informacje

Świadczenie 300 + jest zwolnione z opodatkowania. Wsparcie to nie podlega również egzekucji komorniczej, zatem jeśli ktoś ma zajęte konto, powinien ustalić z organem wypłacającym inną formę wypłaty świadczenia (np. przekaz pocztowy). Kwota świadczenia nie wlicza się również do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia (np. zasiłku z pomocy społecznej).

Instytucje i telefony do kontaktu udzielające porady na temat programu 300 plus:

  • infolinia, tel. 22 290 22 02, czynna w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 8.00 –15.00;
  • Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS, czynne w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl,
  • wszystkie placówki ZUS oraz e-wizyty w ZUS

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE