Święty Mikołaj

i

Autor: Unsplash.com Święty Mikołaj odwiedzi Bielsko-Białą

Problem ze strojem Świętego Mikołaja. Firma ze Świdnicy "wykupiła" sobie do niego prawa!

2022-12-23 14:45

Kuriozalna sytuacja dotycząca popularnego na całym świecie stroju Świętego Mikołaja. Polski przedsiębiorca ze Świdnicy zarejestrował go jako swój wzór przemysłowy. Na szczęście trwa już procedura mająca unieważnić tą rejestracje, jednak w teorii, na chwilę obecną, nikt nie może handlować tym produktem w całej Unii Europejskiej oprócz wspomnianego świdniczanina.

Strój Świętego Mikołaja zna chyba każdy. Wprawdzie Mikołaj z Miry był ubrany nieco inaczej, do stałego kanonu wpisał się ten bardziej "europejski". Czerwony strój, czerwona czapka z białym pomponem i długa biała lub siwa broda. W ręku zaś wór pełen prezentów. 6 grudnia starszego pana z lekkim brzuszkiem można spotkać właśnie w takim outficie w galerach handlowych, przedszkolach, szkołach, szpitalach, a nawet na ulicach miasta. Grzeczne dzieci nagradza, niegrzeczne mogą spodziewać się rózgi. Wywołuje sporo uśmiechu na twarzach tych najmłodszych, często znajdujących się w domach dziecka, czy na oddziale onkologii.

Przedsiębiorca ze Świdnicy wpadł na pomysł, że zastrzeże sobie prawa do stroju Świętego Mikołaja

Za Świętego Mikołaja może przebrać się każdy. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni strój. Można go wypożyczyć albo nawet zakupić, aby mieć na przyszłe lata. Do kuriozalnej sytuacji doszło jednak w tym roku. Jak informuje portal dlahandlu.pl spiczasta czapka z białym pomponem, biała doklejana broda, czerwony płaszcz i spodnie w takim kolorze - został zarejestrowany w Europejskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Uzyskał numer 009067234-0002. Rejestracji dokonała firma Martom ze Świdnicy na Dolnym Śląsku. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zechce handlować właśnie takim strojem, musi uzyskać zezwolenie tej firmy, właściciela prawa do wzoru przemysłowego.

Jak w ogóle mogło dojść do takiej sytuacji?

- Urząd, zarówno ten w Polsce, jak i dla całej Unii Europejskiej, nie analizuje przesyłanych przez przedsiębiorców wniosków pod względem merytorycznym. Dokonuje jedynie analizy formalnej i na jej podstawie przyznaje wyłączność na wzór przemysłowy. Niektórzy przedsiębiorcy nadużywają tego systemu – tłumaczy Bartosz Fert z kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi dla handlu.pl

Na szczęście, uspokajamy, trwa już procedura podważenia legalności tej rejestracji.

– W listopadzie do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej został wysłany wniosek o unieważnienie wzoru. Strój Świętego Mikołaja jest rozpoznawalnym powszechnie znanym znakiem kulturowym. Nie ma w sobie żadnego elementu nowości. Dlatego nie powinien być utrzymany w mocy. Wszyscy chyba czujemy, że ktoś tu się urwał z choinki – komentuje Fert.

Smuci fakt, że nawet przy poprawnym rozpatrzeniu wniosku o unieważnienie tej rejestracji, sprawa nie zakończy się w tym sezonie. Tak więc w praktyce, każdy kto podczas tych świąt Bożego Narodzenia przebierze się za Świętego Mikołaja, bez zgody przedsiębiorcy ze Świdnicy, naraża się na spór sądowy.

Inwazja Mikołajów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE