Poznański Modertrans wyprodukuje dla Wrocławia 25 nowych tramwajów

2020-07-29 18:19 Patrycja Nawrocka
tramwaj Wrocław
Autor: Modertrans Poznań materiały prasowe MPK Wrocław

Wrocławskie MPK rozważa także, czy nie dokupić kolejnych 21. Koszt inwestycji to 205 milionów złotych. Pojazdy będą jasno niebieskie według nowych standardów.

Poznański Modertrans wyprodukuje dla Wrocławia 25 nowoczesnych tramwajów. z opcją dokupienia kolejnych 21 takich samych tramwajów.

- Co cieszy, to fakt, że zapłacimy mniej niż zakładaliśmy przed otwarciem ofert. Co cieszy podwójnie to fakt, że pieniądze zostaną w kraju, bo zwycięzcą jest polska firma – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. - Przypomnijmy, że wpłynęły dwie oferty, od Pesy z Bydgoszczy i Modertransa z Poznania. Ostatecznie więcej punktów w rozstrzygnięciu otrzymał ten drugi oferent.

Firma zbuduje dla Wrocławia 25 tramwajów za niecałe 205 milionów złotych, miejski przewoźnik na zakup wstępnie zabezpieczył 245 milionów złotych. Propozycja PESY była o przeszło 11 milionów wyższa od konkurenta.

Nowe tramwaje pochodzą z rodziny Moderus Gamma – w pełni niskopodłogowe, trójczłonowe, oparte na czterech wózkach trakcyjnych, o długości blisko 32 metrów.

- To dla nas szczególnie ważne, by pojazdy, które kupimy, nie niszczyły torowisk. Gammy dzięki lekkiej konstrukcji oraz równomiernie rozłożonym naciskom ośmiu osi nie będą negatywnie oddziaływały na nasze tory i rozjazdy. Tramwaje zostaną wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności - mówi Krzysztof Balawejder. 

Tramwaje dla MPK Wrocław będą uszyte na naszą miarę. Wiadomo już, że pojazdy trafią do stolicy Dolnego Śląska w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, informację pasażerską, system smarowania obrzeży kół, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także miejsce do bezpiecznego przejazdu osoby z psem przewodnikiem.

Pierwszy tramwaj zostanie dostarczony do Wrocławia za 2 lata.