Dolny Śląsk

Poznaliśmy wyniki konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2023". Oto najpiękniejsze z nich!

2023-05-31 14:53

Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz piętnasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki nie powinny być zdziwieniem.

- Celem konkursu było wytypowanie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z kulturą wiejską, promowanie dobrych praktyk, kultywowanie i wspieranie lokalnej tradycji, propagowanie działań oraz nawiązywanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. – Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, dziękuję wszystkim mieszkańcom i samorządowcom, którzy tak aktywnie działają na rzecz swoich małych ojczyzn.

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza Wieś, do tytułu której pretendowało dwunastu kandydatów oraz Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi, gdzie zgłosiło się aż szesnaście projektów.  W kategorii „Najpiękniejsza wieś” spośród dwunastu zgłoszonych wsi Komisja Konkursowa wybrała trzech laureatów konkursu. Zwycięzcą jest Sokołowsko.

Wieś Sokołowsko z Gminy Mieroszów to szczególne urokliwy zakątek Polski leżący w samym sercu Sudetów Środkowych. Malownicze Sokołowsko to skarbnica zabytkowej zabudowy sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku, której znaczna część podlega obecnie rewitalizacji finansowanej przez samorząd województwa. Cieszy się świetnie zorganizowaną ścieżką historyczną, która umożliwia w bardzo przyjemny sposób zapoznanie się z bogatymi dziejami samej miejscowości jak i jej okolicy oraz aktywną społecznością lokalną.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA PONIŻEJ:

II miejsce zajęła wieś Biały Kościół z Gminy Strzelin. Znajduje się tam zabytkowy kościół wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mieszkańcy sołectwa są niezwykle zaangażowani społecznie co przekłada się na dynamikę rozwoju wsi, w której prężnie działają cztery stowarzyszenia, funkcjonujące na rzecz rozwoju kultury i tradycji, sportu oraz rekreacji. III miejsce zajmuje wieś Kłonice z Gminy Paszowice. Położone są na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach w Parku Krajobrazowym Chełmy. Aktywizacja sołectwa rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy to sołtyską została 21 – letnia kreatywna i pełna zaangażowania mieszkanka wsi, która obudziła w mieszkańcach wolę działania na rzecz małej ojczyny.