pokój narodzin Wrocław

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Powstał pierwszy we Wrocławiu "pokój narodzin", gdzie będą odbywać się porody naturalne

2020-09-23 16:45

W szpitalu przy Kamieńskiego powstał pierwszy we Wrocławiu "pokój narodzin", gdzie będą odbywać się porody naturalne. A cały pododdział Patologii Ciąży przeszedł gruntowny remont i powiększył się o 6 łóżek. Teraz można przyjąć 78 pacjentek.

Noworodki z ciąż powikłanych zostaną tu otoczone kompleksową opieką Oddziału Neonatologicznego. Teraz przyszłe mamy maja do dyspozycji pokoje z łazienkami i kwieciste ozdoby na ścianach - to nowa odsłona pododdziału Patologii Ciąży w szpitalu na Kamieńskiego. Wśród kilku wyremontowanych pomieszczeń jest pokój narodzin.

- Oprócz łóżka jest wanna, będzie specjalny stojak do porodów siedzących, elementy do porodów wertykalnych, będzie piłka i fotel dla męża. Ma być tu klimat jak w domu - mówi Bogusław Malik, ordynator oddziału, na którym pojawiły się też 2 pomieszczenia specjalne.

- Dla pacjentek, które trafiają niestety z ciążami obumarłymi. Muszą mieć trochę samotności, gdzie nie będzie słychać płaczu dziecka, gdzie nie będą musiały patrzeć na szczęście innych mam - dodaje Bogusław Malik.

Remont pochłonął 3,5 miliona zł.

W marszałkowskim szpitalu powstał pokój narodzin. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentek. Wiemy, że takie miejsce było wyczekiwane. Dzisiaj możemy powiedzieć, że pokój narodzin już jest i zaczyna swoją działalność. Pododdział Patologii Ciąży przeszedł gruntowny remont. Dzięki modernizacji na pacjentki czekają pomieszczenia o najwyższym standardzie. Pododdział jest w stanie przyjąć 78 pacjentek. Realizując oczekiwania rodzących stworzono warunki zgodnie z najnowszymi światowymi wytycznymi

- napisał na swoim facebooku wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Na czym polega poród naturalny?

Zazwyczaj przebiega bez żadnego znieczulenia. Cały proces złożony jest z 4 faz zakończonych przywitaniem na świecie wyczekiwanego maluszka. W pierwszej fazie ciężarna wyczuwa delikatne skurcze macicy, są to tzw. skurcze zwiastujące. Nie są one tak intensywne i częste jak skurcze porodowe. Pojawiają się średnio co 2 minuty. Ma to związek z przygotowaniem się szyjki macicy do rozwarcia.

Kiedy ból przybiera na intensywności, a skurcze pojawiają się coraz częściej to prawdopodobnie znak, że dziecko pragnie szybko wydostać się na świat. Ten etap porodu jest najdłuższy i może trwać nawet do 18 godzin. Położnicy zalecają wówczas dużo ruchu: spacery oraz delikatnie ćwiczenia na piłce. Ginekolog, aby przygotować się do porodu naturalnego, może podjąć decyzję o episiotomii, czyli nacięciu krocza.

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw
Ciąża a dieta